DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:18:00

İftar vakti

BURSA

20:15

04:03
20:15
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:59

03:49
19:59
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:42

03:34
19:42
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:26

03:16
19:26
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:17
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:18:00

İftar vakti

ANKARA

19:59

03:49
SAHUR
19:59
İFTAR

ERZURUM

19:26

03:16
SAHUR
19:26
İFTAR

Sırada Azez var

Tel Abyad'ı PKK'nın Suriye kolu PYD'ye teslim eden IŞİD, Kobani'nin batısındaki Azez'e yöneldi. Burada ÖSO'yu zayıflatarak PYD'ye alan açmayı hedefleyen örgüt, Afrin ve çevresindeki 1 milyonu aşkın sığınmacıyı da Türkiye'ye sürmeyi planlıyor.

18.06.2015 10:00:16

Yeni Şafak gazetesinden Cihat Arpacık'ın haberine göre; Stratejik önemdeki Tel Abyad kentini tek kurşun atmadan PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'ye devreden IŞİD, bu kez Kilis'in karşısında Özgür Suriye Ordusu'na bağlı grupların elinde tuttuğu Azez şehrine saldırıyor. Öncüpınar Sınır Kapısı'nın çıkış noktası Es Selame Sınır Kapısı'nı muhaliflerden almaya çalışan IŞİD, muhaliflerin denetimindeki yerleşim birimlerinde de kontrolü ele geçirmeye çalışıyor. Bölgedeki kaynaklar, IŞİD'in Azez sınırına saldırmasının, bölgenin PYD'ye verilmesi planının ilk safhası olduğunu iddia ediyor. Tarihsel olarak Rojava adı verilen Kuzey Suriye'de otonom yapı kurmaya çalışan PYD, son olarak Tel Abyad kentine girmiş ve Cizire ile Kobani kantonlarını birleştirmişti.

MİLYONLUK YENİ PLAN

Yeni Şafak'a konuşan ÖSO mensupları, IŞİD'in Azez kentini ve sınır kapısını kendilerinden almayı başarırsa PYD'nin devreye sokulacağını ve IŞİD'in tıpkı Tel Abyad'da olduğu gibi şehri PYD güçlerine teslim edeceğini düşünüyor. Suriye'nin önemli Kürt yerleşim yerlerinden Afrin'in etrafını çevreleyen alandan Atme Sınır Kapısı'na kadar olan bölge içindeki kamplarda 1 milyonu aşkın mülteci bulunuyor. İddiaya göre planın bir safhası da, Türkiye'ye yeni ve 'milyonu bulacak' bir mülteci hareketi başlatmak. ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının, IŞİD hedeflerine saldırı bahanesiyle hava bombardımanına yapacağı ve buralarda yaşayan mültecileri Türkiye'ye yeni bir mülteci akını yapacağı öne sürülüyor. Aynı zamanda sınır boyunda hakimiyet kurmak isteyen PYD'ye bir fırsat verilmiş olacak.

PYD ESED'E ÇALIŞIYOR

Şu an Esed birlikleriyle silahlı muhalifler arasında savaşın şiddetli olduğu bölgelere giden sınır kapılarından sadece 2'si ÖSO çatısı altındaki muhalif grupların elinde. Bunlardan biri Babel Hava Sınır Kapısı, diğeri ise şimdi IŞİD'in saldırdığı Es Selame Sınır Kapısı. Eğer IŞİD, Selame sınırını alırsa muhaliflerin elinde sadece 1 kapı kalmış olacak. Suriye iç savaşının başlamasından bu yana IŞİD, girdiği bölgelerde muhalifleri hep zayıflattı. ÖSO gruplarından boşalan alanlara ise ya PYD güçleri ya da Esed birlikleri girdi.

3 öğün sıcak yemek


Vatanları Tel Abyad'dan kaçarak Türkiye'ye sığınmak zorunda bırakılan Suriyeliler için Türk Kızılayı, AFAD, Mehmetçik ve STK'lar seferber oldu. Mobil mutfak ünitesini bölgeye gönderen Kızılay, Şanlıurfa Belediyesi ile koordineli şekilde 3 öğün sıcak yemek ikramında bulunuyor. Sağlık Bakanlığı görevlileri de Suriyelileri sağlık taramasından geçirerek, ilaçlarını ücretsiz veriyor. Risk grubundakiler, çocuk felci ve kızamık aşısı yapıldıktan sonra ülkeye alınıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı ise bölgeye gönderdiği ekipleriyle kayıt esnasında sığınmacılara bebek maması yardımı yapıp, gıda kolisi dağıttı.

Vatanımızdan ettiler 

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanından ve PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin baskılarından kaçarak Türkiye'ye sığınan bazı Suriyeliler, Kürt grupların ülkelerinde kalmalarına izin vermediğini anlattı. PYD'lilerin kendilerini zorla Türkiye'ye gönderdiğini söyleyen sığınmacılardan Mehmet Halef, “Hava bombardımanı nedeniyle sürekli yer değiştiriyorduk. PYD gelince 'Köyümüze dönelim evlerimizde yaşayalım' dedik ancak buna izin vermediler. Bizimle konuşmadılar, kim olduğumuzu dahi sormadılar. Sadece 'Çocuklarınızı da alın gidin' dediler. PYD, bizi vatanımızdan etti. Bunun üzerine Türkiye'ye sığındık. Türk askeri bizi büyük bir hürmetle karşıladı, yemek verdiler bize yeni kıyafetler aldılar. Hatta iki çocuğumu onlar taşıdı" dedi. Halef'in eşi Rime Halef ise can korkusundan kimin öldüğüne dahi bakamadıklarını dile getirdi. İngilizce öğretmeni Müktad Hafi ise savaş uçaklarının ayrım yapmadan her tarafı bombaladığını kaydederek, “Daha sonra bölgeye PYD geldi ve burada yaşayan insanları kovdu. Masum insanları zorla evlerinden gönderdiler. Birçok insanı yurdundan ettiler" diye konuştu.

HALK GÖÇE ZORLANDI


PYD güçlerinin Tel Abyad'daki bütün muhalif unsurları ilçe dışına çıkardığını söyleyen muhaliflerden Ebu Mustafa ise “Bölgeye tamamen Kürt grupları hakim şimdi. Muhammed Kafr Zeyta, PYD güçlerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altına yardım ediyor, fakat Kafr Zeyta'nın ne ÖSO ne de diğer muhalif gruplarla bir alakası var. Zeyta PYD için çalışan iyi bir işbirlikçi" şeklinde bilgi verdi.

Suriye zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam ilgili bakanlar ve bürokratlarla Suriye'deki gelişmeleri masaya yatırdı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantıya, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, AFAD Başkanı Fuat Oktay ve ilgili bürokratlar katıldı. Toplantıda Erdoğan'a olaylar hakkında bilgi verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hursit dilaver

oğlun ve sen devrim olunca yaşarsınız artık.oğlun zaten londrada devrim bekliyor.biz de burda devrim bekliyoruz ama,bu PKK belası yüzünden devrimciler hareket edemiyor.paralelcilerle enseye tokat olmuşlar.devrime mani oluyorlar. yoksa AKPyi 1 kasımda yıkacağız da, işte bu paralelciler ve PKK limon sıkıyor.oğlun ne debvrimi yapacaktı, halkların kardeşliği mi,dünkü sözcüde resimleri olanlara düşmanlık mı, kolay yoldan faşistlik mi.ayıp etmesin o artık 1930lu yılları aşmış olmalı.. oralarda beklemesin, 2010lara gelsin.daha huzurlu olur.1930 kafasının devrimcileri toprak oldu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan