DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Silopi'de yıkılan binaları devlet onaracak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından heyet, Şırnak'ın Silopi ilçesinde gelerek tespitlerde bulup, zararın giderilmesine yönelik çalışmalar yapacak.

6 Yıl Önce
2016-01-20 13:27:07

AA'nın haberine göre; Silopi'de PKK üyelerinin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanmış olarak kurulan barikat ve hendeklerin bertaraf edilmesi, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulanmaya konulan sokağa çıkma yasağının Salı gününden itibaren her gün 05.00-18.00 saatlerinde kaldırılmasıyla çatışmalar sonucu ilçede meydana gelen zarar gün yüzüne çıktı.

TSK ve emniyet unsurlarınca yürütülen ve başarıyla tamamlanan "Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu" kapsamında, PKK üyelerince oluşturulan 518 barikat yıkıldı, 270 hendek kapatıldı. Güvenlik güçleri, 35 gün süren operasyonun ilk 20 gününde PKK'lıları, kalan günlerde sokaklara döşenen, evlere tuzaklanan 800 el yapımı patlayıcıyı etkisiz hale getirdi.

VATANDAŞLARA UYARI

Bu arada, ilçedeki vatandaşlar özellikle yapılan anonslarla evlerinde tuzaklanmış olası patlayıcılara karşı uyarılıyor. PKK'lıların evlere girecek güvenlik güçlerine yönelik, soba ve buzdolabından battaniye altına kadar birçok yere patlayıcı tuzakladığına dikkati çeken yetkililer, evlerinde şüpheli kablo, düzenek gören vatandaşların hemen güvenlik güçlerine haber vermesini istiyor.

Operasyonun tamamlanması ve sokağa çıkma yasağının gündüz saatlerinde kalkmasıyla ilçede hayat yeniden normale dönmeye başladı. Barikat ve hendekler nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlar yeniden evlerine dönmeye başlarken, ilçe merkezindeki caddeler yeniden hareketlendi.

OKULLARA TÜRK BAYRAĞI ASILDI

PKK'lıların karargah olarak kullandıkları Cumhuriyet İlkokulu ile 23 Nisan Ortaokulu'na verdikleri zarar ise dikkati çekiyor. Okul duvarlarına PKK lehine sloganlar yazanlar, binaların çevrelerine ise el yapımı patlayıcı döşedi. Bölgeyi PKK'lılardan arındıran güvenlik güçleri de okullara Türk bayrağı astı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'NDAN HEYET SİLOPİ'YE GELECEK

Öte yandan PKK'lıların ilçeye verdiği zararın giderilmesine yönelik de harekete geçildi. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir heyet kısa süre içinde Silopi'ye gelecek. İlçede PKK'tarafından verilen zararı tespit edecek heyet, yaraların sarılması ve giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunacak.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

Rifki

Valla adamlar akilli evleri yenileteceklermis.

abdurrahim

elektrik bedava, su bedava,çocuk yap çocuk parası al bakım bedava...şimdi de ev yap ev bedava...eee ben niye çalışıyorum o zaman..

Rifki

Valla adamlar akilli evleri yenileteceklermis.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş