DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9820 ₺

EURO

17,0576 ₺

ALTIN

953,32 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Selvi: HDP ile diyalog kurulabilir

Abdülkadir Selvi, Güneydoğu'daki operasyonları ve Kürt Sorunu'ndaki son gelişmeleri ele aldı...

7 Yıl Önce
2016-02-03 07:00:11

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü "Çözümde yeni iklim" başlıklı yazısında Güneydoğu'da operasyonların sona ermesiyle birlikte yeni bir döneme geçileceğini öne sürdü. Hükümetin HDP ile diyalog kurabileceğini söyleyen Selvi, "Yeni süreçte masa çeşitlenecek. Ancak bir gerçek daha var. Elinde silahı bulunduran PKK. Çözümün başarıya ulaşması için PKK'nın silah bırakması gerekiyor. Peki PKK/HDP'yi ve İmralı'yı yok sayarak bunu nasıl başaracağız?" sorusunun yöneltildiğini belirtti.

İşte Abdülkadir Selvi'nin yazısından bir bölüm:

Sadece Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak değil, seçimlerde vatandaşlarımızın yüzde 50'sinin oyunu alan AK Parti Genel Başkan olarak değil, Ahmet olarak herhangi bir kardeşime bakarken, herhangi bir vatandaşımızla kucaklaşırken Kürt mü, Türk mü, Alevi mi, Sünni mi diye bakarsam o andan itibaren aldığım nefes haram olsun”.

Bu sözler Başbakan Davutoğlu'na ait.

Kürt sorununun çözümü adına bu ülkede çok Başbakanlar gördük.

Süleyman Demirel, ”Kürt realitesini tanıyoruz” dedi. Mesut Yılmaz, ”AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer” diye konuştu. Tansu Çiller, Bask modelinden söz etti.

Ancak onların dönemi OHAL zihniyetinin hakim olduğu, Kürtlere cehennem hayatının yaşatıldığı dönemlerdi.

Çünkü onlar samimi değildi. Çünkü onların döneminde Kürt sorunu siyasetin iradesinde değil askerin vesayeti altındaydı.

“Bu sorunu çözmek için baldıran zehrini içmeye hazırım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun onlardan farkı, samimi olmalarıydı. Kürtlerin acısını yüreklerinde hissettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü liderliği sayesinde Kürt sorunu askeri vesayetin elinden alınıp, siyasi iradenin konusu haline dönüştürüldü.

AK Parti, Kürt sorununun çözümünü askeri operasyonlarda, yasaklarda, ret ve inkar politikalarında arayan yüz yıllık politikaları bir kenara koydu, sivil çözümü esas aldı. Kürt sorununun çözümünde bir paradigma değişikliği yaptı. AK Parti'nin diğerlerinden farklı bir hikayesi oldu.

20 Temmuz 2015 tarihinden itibaren PKK'nın, “şehir savaşları” konseptine geçmesiyle birlikte yeni bir dönem başladı.

Bu yeni bir durum demekti.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, ”PKK'yı altı kez yenilgiye uğrattık ama PKK bitmedi” demişti. PKK, şehir savaşlarında bir kez yenilgiye uğratılmış oldu. Cizre'nin, Silopi'nin, Sur'un Kobani olmadığı gösterildi. Bölgede PKK ile mi savaşıldı? Eğer sadece PKK ile mücadele ediliyor diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. PKK, bölgeyi dizayn eden güçlerin vekalet savaşını yürütüyor.

Yenilgiye uğratılanlar bu güçler oldu. Dünya aleme Türkiye'nin Suriyeleştirilemeyeceği gösterilmiş oldu.

PKK, şehir savaşlarında yenilgiye uğratıldı ama bu Kürt sorununun çözüldüğü anlamına gelmiyor.

PKK ile mücadelede bu haftadan itibaren yeni bir faza geçildi. Başbakan Davutoğlu, “Operasyonlardan sonrasını planlamıştık” demişti. Başbakan Davutoğlu'nun Cuma günü Mardin'de bir bölümünü açıklayacağı Master Plan, iki kez Bakanlar Kurulu'nda ve bir kez de MGK'da enine boyuna tartışıldı. Başbakan, iş dünyasının temsilcileri ile gece yarısı 02.30'a kadar süren istişare toplantısı yaptı. Ardından dün önce sabah kahvaltısında AK Parti'nin bölge milletvekilleriyle bir araya geldi. Sonra STK'larla görüştü. Her hafta Cuma günü bölgeden bir il'e yapacağı ziyarette de ayrıca kanat önderleri ve STK'larla bir araya gelecek. Bu toplantılardan çıkan görüşler ışığında Master Plan güncelleniyor. Anladığım kadarıyla Master Plan sadece alınmış kararlar zinciri olmayacak. Yeni durumlara ve ihtiyaca göre şekillendirilecek. Bu toplantılara katılan reformların koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan'la konuştum. “Toplantılar verimli geçiyor. Çok iyi hazırlanmış öneriler getiriyorlar” dedi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

.

YORUMLAR (2)

nergislalezar

Madem hdp ile masaya oturulacaktıysa baştan istedikleri özerklik veya ayrılma kabul edilseydi ya. Bu kadar kargaşaya ne gerek vardı. Silahları zaten gömmüşlerdi ama gömülü silahlarla neler yaptıklarını gördük. Hala pişmanlık ve zihniyet değişimi adına tek bir emare bile gösterilmezken hükümetin onlarla masaya oturması demek yenilgiyi kabullenmesi veya Hdp nin elini tekrar güçlendirmesi anlamına gelmez mi?Ak partinin yapması gereken milletin zihinlerindede hdp pkkyı bitirene kadar bu davayı sahiplenmek ,millete asıl yürütücünün kendisi olduğunu göstermektir.

YUSUF

Selviye sormak lazım bugüne kadar hdp muhatap alınmadı mı?Muhatap alınan hdp ne yaptı şehirlerdeki teröristlere silah depoladı.Hala hdp ile görüşülmeli diyenlerin aklına şaşarım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş