Selimiye, Sarı Selim'le yükselmeye başladı

Padişah olur olmaz ilk seferini Batı’ya düzenledi ve dönemin en önemli eseri Selimiye Camii, onun döneminde yükselmeye başladı

16.11.2020 11:02:44

Osmanlı Padişahlarından II. Selim , "Sarı Selim" olarak da bilinmektedir. 1524-1574 yılları arasında yaşadı.11. Osmanlı padişahı ve 90. İslâm halîfesi. Kânûnî Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğlu.
Kardeşi Bayezid'e karşı Konya'da yapılan savaşı kazanarak, babasının desteğini almayı başardı.
Babasının ölümü üzerine, hayattaki tek oğlu olarak 1566 tarihinde on birinci padişah olarak Osmanlı tahtına oturdu.
Padişah olur olmaz ilk seferini Batı'ya düzenledi.

Kıbrıs ve Tunus alındı

Ülke sınırlarını Orta Avrupa'ya kadar genişletti. Kıbrıs, Tunus alınanlar arasında yer aldı.Ülkesinin denizlerde de egemenliğini genişleterek, deniz egemenliğine önem verdi.Turgut Reis gibi kaptanlar onun zamanında yetişti. Sokollu Mehmed Paşa gibi çok güçlü bir vezire sahipti, devlet işlerinde en önemli yardımcısı idi. İstanbul ve ülkenin çok değişik alanlarında birçok mimari eseri yapıldığı gibi, önemli onarım faaliyetlerini de gerçekleştirdi. 

Devrinin usta mimarı, Mimar Sinan'a Edirne'de Selimiye Camii'ni yaptırdı. Babasından 14.892.000 km² olarak devraldığı imparatorluk topraklarını, 15.192.000 km² olarak bıraktı.15 Aralık 1574 günü vefat etti. Ayasofya'daki türbesine gömüldü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)