DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sanayi ciro endeksinde gerileme

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

10.07.2015 10:46:13

AA'nın haberine göre,  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 1,6 düşüş gösterdi.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 1,6 düşüş kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs'ta Nisan ayına kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 1,5 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde, geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 8,5 artış görüldü. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, Mayıs'ta geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi aynı kaldı, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 8,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, Mayıs'ta bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5,8 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs'ta Nisan ayına kıyasla en yüksek düşüş yüzde 18,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu sektörü yüzde 11,9 ile motorlu kara taşıtı treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı ve yüzde 9,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.

Mayıs'ta Nisan ayına göre en yüksek artış ise yüzde 10,9 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 9,7 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 7,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı izledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hmm

tebrikler huda par..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş