DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

7 Yıl Önce
2015-06-01 16:05:54
Sağlık çalışanları, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görev yapan Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırıda öldürülmesini protesto etti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Tabip Odaları, meslek örgütleri ve bazı sendikaların organizasyonuyla bazı hastanelerde sağlık hizmetine ara verildi.

İbn-i Sina Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları, ilk olarak Dr. Furtun ve daha önceki saldırılarda yaşamını yitiren tüm sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulundu, ardından çevre hastanelerden gelenlerin de katılımıyla Sağlık Bakanlığına kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

Dr. Furtun'un fotoğraflarının taşındığı yürüyüş sırasında, üzerinde "Artık yeter", "Sağlıkta şiddet sona ersin", "Sağlığa uzanan eller kırılsın" yazılı dövizler taşındı ve çeşitli sloganlar atıldı.

Sağlık Bakanlığı binası önünde yapılacak basın açıklaması öncesinde, Türk-Sağlık Sen ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendika (SES) üyeleri arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi, güvenlik güçlerinin araya girmesiyle önlendi.

- Sağlık Bakanlığına siyah kefen

TTB Başkanı Beyazıd İlhan, burada yaptığı basın açıklamasında, tüm sağlık çalışanlarının yasta olduğunu, şiddet nedeniyle bir araya gelmekten bıktıklarını ifade etti.

Sağlıkta şiddetin sorunun bir an önce çözümlenmesini isteyen İlhan, "Sağlıkta şiddet, sizin çocuğunuzdur. Çocuğunuzu reddetmeyin. Biz, can güvenliği istiyoruz" dedi.

Ankara Tabip Odası Başkanı Çetin Atasoy, "Yastayız, öfkeliyiz, isyandayız. Sadece katiller değil, azmettirenler ve önlem almayanlar da bu cinayetten sorumludur. Sadece katilin değil, azmettiricilerin de bulunmasını istiyoruz" diye konuştu.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlıkta şiddetin artarak devam ettiğine işaret ederek, "Sadece 2014 yılında 'Beyaz kod'a 11 binin üstünde şiddet vakası ihbarı bırakılmış. Resmi kayıt bu kadar ise şiddetin ulaştığı vahim boyut, kelimelerle anlatılacak düzeyi çoktan geçmiştir" ifadesini kullandı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, sağlık çalışanlarının hakları için mücadele edeceklerine dikkati çekerek, yaşam hakkının bunun başında geldiğini ve öncelikle can güvenliği talep ettiklerini bildirdi.

Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı İlker Cebeci, hekimlerin mesleklerini seçerken bir takım zorlukları bilerek yola çıktıklarını belirterek, "Biz, sağlık emekçileri bu mesleğe girerken çeşitli riskler aldığımızın farkındayız. Bu riskler arasında 'Öldürülmek' yoktu. Bu riski de artık almak zorunda kaldık. Ölüm, riski kabul edilemez" dedi.

Açıklamaların ardından, Türk Sağlık-Sen Başkanı Kahveci, sendika üyeleriyle Sağlık Bakanlığı bahçesini çevreleyen demir parmaklıklara siyah kefen bıraktı.

TTB ile diğer meslek örgütleri ve sendika temsilcileri tarafından da Bakanlık önüne siyah çelenk konuldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

serhat

Abdullah mısın nesinn en çok amerika ile yahudilerle fink atan sizsiniz bildik bileli hiç birbirinizi sevmezsiniz görünen perde önü. perde arkasındada ortağının kanında ortaksınız

Görüş Bildir Bizimle Paylaş