DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

01.06.2015 13:08:52
Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bilecik ve Yalova'da sağlık çalışanları, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun, "Hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz" açıklamasının ardından, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle, acil servisler dışında hasta bakma işlerine 15 dakika ara verdi.

Bursa'da, Muradiye Devlet Hastanesinin poliklinikleri önünde toplanan sağlık çalışanları, slogan atarak Furtun'a yapılan saldırıyı kınadı.

Grup adına basın açıklaması yapan Bursa Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Aydın, yüreklerinin acı ve öfkeyle dolu olduğunu söyledi.

Yılların emeği ile yetişmiş, ailesinden çaldığı vakitlerle hastalarına faydalı olmaya ve halkın sağlığı için gece gündüz fedakarca hizmet vermeye çalışan meslektaşları için gözyaşı döktüklerini belirten Aydın, "Bugün Kamil Furtun arkadaşımız aramızda değil, aramızdan sökülüp alındı. Bütün halkımızı, hastalarımızı, hekimlere, sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi.

İl Sağlık Müdürü Özcan Akan ise Yıldırım Toplum Sağlığı Merkezi önünde yaptığı açıklamada, Furtun'un ölümünden büyük üzüntü duyduklarını vurguladı.

İnsanların sağlığı için canla başla ve aşkla görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları, kimden ve nasıl geldiğine bakmaksızın lanetlediklerini bildiren Akan, "İnsan hayatına kastedilerek ortaya konulan bu korkunç olay, bizleri ve sağlık camiamızı derinden sarsmıştır" ifadesini kullandı.

- Eskişehir

Eskişehir'de bir grup sağlık çalışanı, Yunus Emre Devlet Hastanesi bahçesinde toplandı.

Sağlıkçılar, Furtun'un ölümüyle sonuçlanan olayı protesto etti.

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, sağlık çalışanlarının şiddete uğrama kaygısı içinde görevlerini sürdürmeye çalıştığını belirtti.

- Balıkesir

Balıkesir Göğüs Hastalıkları Hastanesinin bahçesindeki eylemde konuşan Başhekim Necati Kelemençe tek dertlerinin hastalara şifa vermek olduğunu ve bunun kaygısı içinde günün 24 saati görev yaptıklarını dile getirdi.

Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, sağlık ve şiddet kelimelerinin sıkça yan yana anılmasından derin bir endişe ve üzüntü duyduklarına değinen Kelemençe, "Şifa sunan ellerin sahipleri her gün yastığa başını koyarken sağlığınız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapatamıyor; bundan emin olun. Ne var ki üst üste yaşanan olaylar, sizlerin evlatları olan sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tükenme noktasına getirmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

- Çanakkale

Çanakkale Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları, saldırıyı kınadı.

Başhekim Yardımcısı Kıvılcım Dağtekin tarafından okunan basın açıklamasında, "Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp insani duyguları istismar edenler karşısında tüm halkımız ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz" ifadesine yer verildi.

- Kütahya

Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Zehir, Türkiye'de hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna kadar yaklaşık 700 bin kişilik sağlık ordusunun mensupları olduklarını anlattı.

Kendilerini, halkın sağlığı için emek veren büyük bir aile olarak niteleyen Zehir, Furtun'un ölümüyle sonuçlanan saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Eyleme, kentte faaliyet gösteren 20'ye yakın sivil toplum kuruluşunun üyeleri de destek verdi.

- Bilecik

Bilecik Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanlarına vatandaşlar da destek oldu.

Yakalarına Furtun'un fotoğraflarını takan sağlıkçılar, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Radyoloji Uzmanı Betül Tiryaki Baştuğ, Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin gün geçtikçe daha vahim boyutlara ulaştığına ve kimi zaman ölümle sonuçlandığına dikkati çekti.

Daha sonra sağlık çalışanları, saldırıyı alkışlarla protesto etti.

- Yalova

Yalova Devlet Hastanesi çalışanları, hastane bahçesinde Furtun ve daha önce öldürülen sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulundu.

Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Başhekim Yardımcısı Yıldırım Temir, sağlık çalışanlarına şiddetin vahşi ve alçakça bir örneğinin Samsun'da da yaşadığını söyledi.

Furtun'un böyle bir olay sonucu hayatını kaybetmesinden duydukları üzüntüyü dile getiren Temir, "Bu menfur saldırı, şiddetin toplumumuzu ne denli etkisi altına aldığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Yüreklerimizi dağlayan, sağlık camiası olarak bizleri derinden yaralayan bu vahşice saldırıyı yapanları lanetliyor, en ağır cezayı almaları gerektiğini buradan ifade ediyoruz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş