DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Saldırıların 47 günlük bilançosu

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana PKK'ya yönelik yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği operasyonlarda 812 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiği iddia edildi...

7 Yıl Önce
2015-08-22 18:09:09

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Türkiye'nin barış ve huzurunu hedef alan "terör" örgütlerince gerçekleştirilen saldırılara güvenlik güçleri, hem yurt içinde hem de yurt dışında yaptıkları operasyonlarla karşılık verdi; güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana PKK'ya yönelik yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği operasyonlarda 812 PKK'lının etkisiz hale getirildi.

KCK'nın geçen ay "Barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozan eylemlerini sürdürüyor.

Son 47 gündeki (7 Temmuz-22 Ağustos) "terör" saldırılarında, Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken'in de aralarında bulunduğu 56 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) öldürüldü, biri İran uyruklu 15 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 201 kişi yaralandı. Militanlarca çoğunluğu tırlardan oluşan 203 araç ateşe verildi.

Bu süreçteki çatışmalarda 86 militan etkisiz hale getirildi, 10'u yaralı 14 militan yakalandı.

TSK'nın hava operasyonları

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütüne yönelik yurt içi ve dışında gerçekleştirdiği operasyonlarda 812 örgüt üyesini etkisiz hale getirildi.

Hava operasyonları sonucu yurt dışında yaklaşık 450 militan yaralandı, yurt içindeki operasyonlarda ise 250-300 civarında militanın yaralandığı tespit edildi. 

Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışıyla da PKK mensuplarına büyük zayiat verdirdi. PKK, ölen teröristlerin bazılarının cesedini yanında götürüyor, bazı militanların cesedi ise bulunduğu yerde terk ediliyor.

Terör örgütlerine yönelik yurt içindeki operasyonlar

Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, DAEŞ ve DHKP-C örgütlerine yönelik pek çok ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, 24 Temmuz'dan bu yana 2 bin 57 kişi gözaltına alındı, bunlardan 502'si tutuklandı.

Son 24 saatte yaşananlar

Bingöl'ün Genç ilçesinde demiryoluna terör örgütü PKK mensuplarınca yerleştirilen patlayıcı infilak ettirildi. Örgüt mensupları daha sonra koruculara ve trene uzun namlulu silahlarla saldırıda bulundu, her iki olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Siirt'te örgüte yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 1 kişi tutuklandı.

"Terör" olayları nedeniyle ulaşıma kapatılan Iğdır-Doğubayazıt karayolu yeniden trafiğe açıldı.

Bağcılar'da PKK/KCK'ya yapılan operasyonda eylem hazırlığında oldukları belirlenen 2 kişi gözaltına alındı.

Mersin'de, DHKP-C'ye yönelik operasyonda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 23 kişiden 13'ü tutuklandı.

İstanbul Sarıyer'deki ABD Başkonsolosluğuna yapılan silahlı saldırı sonrası yaralı yakalanarak hastaneye kaldırılan ve DHKP/C üyesi olduğu tespit edilen Hatice Aşık, tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı binasına yapılan bombalı saldırıda bir polis memuru yaralandı.

Mardin'de 20 Temmuz-21 Ağustos arasında örgüte yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 89 şüpheliden 64'ü tutuklandı.

Van'ın Gevaş ilçesindeki Yoldöndü Jandarma Karakol Komutanlığına PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 2 asker yaralandı.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde Ayvalık Jandarma Karakoluna militanlarca düzenlenen saldırıda 1 yüzbaşı hayatını kaybetti, 4 asker yaralandı.

Erzurum'un Tekman ilçesinde yol yapımını üstlenen firmaya ait 18 iş makinesi ve 6 konteyner, militanlar tarafından ateşe verildi.

Hakkari'de bazı alanlar 6 Eylül'e kadar "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Esendere beldesi yolunda bir köprü, PKK mensuplarınca patlayıcı kullanılarak yıkıldı.

Kandil ve Şırnak'taki operasyonlarda toplam 41 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi. 

Erzurum'da polis ekiplerince şüphe üzerine durdurulan araçta, PKK üyesi olduğu belirlenen 1 kişi yakalandı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde PKK/KCK örgütünün KCK/TM Tarsus Kent Meclisi yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden 3'ü tutuklandı.

Muş'un Varto ilçesinde özerklik ilanının ardından mahkemeye çıkarılan 1 kişi tutuklandı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş