SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Şah'ın oğlu Prens Rıza'dan İran açıklaması

Şah'ın oğlu Prens Rıza'dan İran açıklaması

İran’da yaşayan ve İran monarşisinin son mirasçısı Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin oğlu Prens Rıza Pehlevi, İran'daki protestolara ilişkin açıklama yaptı.

Şah'ın oğlu Prens Rıza'dan İran açıklaması
13.01.2018 12:00:23

Asya'nın Sesi'nin aktardığına göre İran'da yaşayan ve İran monarşisinin son mirasçısı Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin oğlu Prens Rıza Pehlevi, Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, "İran'daki ayaklanmanın önemli olduğunu ve İran halkının dini bir diktatörlük altında 40 yıl yaşamdan sonra bir sonuç çıkardığını" söyledi. Pehlevi, "Bu rejimin düzeltilmesi mümkün değil" dedi.

Ayrıca, "genç nesil İranlıların bir rejimin mevcut diktatörlüğünü sağlamada umutları olmadığını" ifade eden Pehlevi, "ülkede yolsuzluk yüzünden, yoksulluk, açlık ve işsizlik muzdaribi olduğunu" belirtti.

Reza-Pahlavi-2-1200x545_c

"İRANLILARIN MESAJI AÇIK..."

Pehlevi, "İranlıların mesajının açık olduğunu ve sistemin tamamen değiştirilmesi ve demokratik bir rejime bırakılması gerektiğini; bu, ülkeyi yeniden inşa etmenin ve İran vatandaşlarının tüm haklarını temin etmenin tek yolunun olduğunu" söyledi.

KUZEY KORE BENZETMESİ

Pehlevi, “İran orta doğunun Japonya'sı olabilir, ancak maalesef Kuzey Kore gibi oldu” dedi. Ayrıca, "benzer benzer deneyimlerle diktaya dayalı rejimlerin devam etmediğini ve bir ideolojinin bütün bir ülkeyi kontrol edemediğini kanıtladığını ve İranlıların kendilerine güvenmesi gerektiğini" de sözlerine ekledi.

PEHLEVİ'LER İRAN'DAKİ AYAKLANMALARI DESTEKLEMİŞTİ

Pehlevilerin ABD'de yaşayan mensupları İran'da gösteriler başladığında İran Büyükelçiliği önündeki protestolara katılmış ve gösterilere destek paylaşımlarında bulunmuşlardı.

PRENS RIZA PEHLEVİ KİMDİR?

Son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin üçüncü ve son eşi Farah Diba'dan olma oğlu Prens Rıza Pehlevi, İran'daki son hanedanlık olan sürgündeki Pehlevi Hanedanı'nın 27 Temmuz 1980'den beri başkanlığını yürütüyor.

İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Farahnaz (Farah Pehlevi) ve Prens Rıza

2018-01-13_11h56_30

IMG_2905-001      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  / 14.01.2018 07:22:10
  Radikaller Şah'ın reklamını yapmaya başladı. Ne oldu İslam cumhuriyeti kanınıza mı dokunuyor?
  Azeri Turku / 13.01.2018 13:59:16
  Irani yillarca nasil zulumlu yonetiginizi unutmadik Siz de ayni Suud ailesi gibiydiniz paralar Amerikan bankalarina yatirilirdi.
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR