SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
Sadakataşı'ndan Tanzanya'da katarakt ameliyatları

Sadakataşı'ndan Tanzanya'da katarakt ameliyatları

Sadakataşı Derneği, Tanzanya'nın Darüsselam bölgesinde önceden tespit ettiği 225 katarakt hastasının ameliyatlarını gerçekleştirerek sağlıklarına kavuşmalarını sağladı.

Sadakataşı'ndan Tanzanya'da katarakt ameliyatları
17.7.2019 10:21:09

Tanzanya'da, Sadakataşı Derneği tarafından önceden tespit edilen yüzlerce katarakt hastasının ameliyatları yapıldı.

Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle özellikle Afrika ve Asya'nın güney bölgelerinde çok sık görülen hastalıktan dolayı her yıl on binlerce kişi, ameliyat olamadığı için kör olabiliyor.

104d1778-8072-4c86-8f24-d7b8487e6bac

225 katarakt ameliyatı

Dernek tarafındanDarüsselam bölgesine bağlı Kisarawe kasabasında gerçekleştirilen katarakt projesi kapsamında, hayırseverlerin yardım ve destekleriyle görme sıkıntısı yaşayan ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan 225 hastanın gözleri katarakttan kurtarıldı.

Bölgenin en büyük sağlık sorunlarından biri

Gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında bölge halkı ülkenin en önemli sağlık sorunlarından birinin katarakt olduğunu belirterek gerçekleştirilen ameliyatlardan dolayı Sadakataşı'na ve Türkiye'ye teşekkür etti.

Sadakataşı Derneği'nin Tanzanya'da gerçekleştirdiği ameliyatlar için bölgede bulunan Sadakataşı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Terzioğlu yaptığı açıklamada ''Afrika'da her yıl onbinlerce insan katarakttan dolayı görme yetisini tamamen kaybediyor. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak için düzenli katarakt ameliyatları yapıyoruz.Tanzanya'da gerçekleştirmiş olduğumuz 225 katarakt ameliyatı ile kardeşlerimizin gören gözleri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Sadakataşı Derneği kurulduğu 2010 yılından itibaren Somali, Etiyopya, Tanzanya ve Pakistan'da yapmış olduğu katarakt ameliyatlarıyla binlerce kişiyi sağlığına kavuşturdu.

Sizde Sadakataşı Derneği'nin başlatmış olduğu katarakt ameliyatları seferberliğine katkı sağlamak için KATARAKT yazıp 2989'a SMS gönderebilir. Banka hesap numaralarına www.sadakatasi.org.tr adresinden ulaşabilir, detaylı bilgi almak için 0216 614 04 61 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR