Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah kimdir?
Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah kimdir?

Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah kimdir?

 16 Haziran 1929'da Kuveyt'te doğdu.  Kuveyt emiridir ve 29 Ocak 2006 tarihinde Milli Meclisi'nin onayıyla başa geçti.

Şeyh Sabah eski Kuveyt Emirlerinden Şeyh Ahmed el-Cabir el-Sabah'ın dördüncü oğludur ve şu anda El-Sabah ailesinin başıdır.


1930 yıllarında ilkokulu El-Mubarekiyye Ana Okulu'nda okudu ve sonradan tahsilini özel öğretmenlerin yardımlarıyla bitirdi.

1954 ve 1955 yılları arası Merkezi Belediye Konseyi Komitesi'nde üye olarak görev yaptı. 1955 yılında Sosyal İsleri ve Çalışma Otoritesi başkanı, 1956 yılında da Ülke İşleri Yüksek Konseyi üyesi oldu. 9 Eylül 1956 ve 17 Ocak 1962 tarihleri arası Basın ve Yayın Otoritesi Başkanı olarak görev yaptı. Şeyh Abdullah Salim Al-Sabah zamanında bağımsızlık sonrası 17 Ocak 1962'de başa geçen ilk kabinede Enformasyon Bakanı olarak görev yaptı.

BAŞBAKANLIK SÜRECİ

13 Temmuz 2003 - 29 Ocak 2006 tarihleri arasında Kuveyt Başbakanı olarak görev yaptı.

1990 senesinde Irak Savaşı öncesi eşi Şeyha Fitooh'u kaybetti. İki oğlu ve bir kızı var.

İlk oğlu Şeyh Nasir Kraliyet Sarayının (Divan Emiri) bakanıdır ve dünyanın en büyük İslami Sanat Koleksiyonunun (Al-Sabah Koleksiyonunun) sahibidir.

OĞLU GENÇ YAŞTA ÖLÜNCE...

 

İkinci oğlu Şeyh HamiD iş adamıdır ve Burgan Bank, Gulf Insurance ve Marina Mall gibi Kuveyt'teki en büyük holdinglerin başındadır. Kızı Şeyha Salwa Temmuz 2002 tarihinde göğüs kanseri nedeniyle hayatini kaybetti. Şeyh Sabah kızına olan düşkünlüğü dolayıyla sarayına "Salwa Sarayı" (Dar Salwa) adını verdi. Oğlu Şeyh Ahmet gençken 1969 yılında trafik kazası nedeniyle öldü.

YÖNETİM DEĞİŞİMİ
15 Ocak 2006 tarihinde önceki Emir Şeyh Cabir Al-Ahmet Al-Cabir Al-Sabah hayatını kaybetti ve yerine Veliaht Prensi Şeyh Saad Al-Abdullah Al-Salim Al-Sabah geçti.

Bu durumda Şeyh Sabah Başbakanlık görevini sürdürerek Veliaht Prensi olacaktı. Ama sağlık durumu nedenleriyle Şeyh Saad bu görevi sürdüremedi. Alzheimer hastalığına yakalandığına iddia edilen Şeyh Saad çekilmek zorunda kaldı ve bu nedenle kraliyet ailesinde büyük tartışmalar sonrası 23 Ocak 2006 tarihinde Şeyh Saad Emir görevini bırakmayı kabullendi. Aynı zamanda 24 Ocak günü Kuveyt Parlamentosu Şeyh Saad'in çekilme dilekçesini almadan önce Şeyh Saad'in Emir olamayacağına karar vermişti. Bu durumda Kuveyt Kabinesi Şeyh Sabahı Emir adayı olarak gösterdi. Bu görevi kabul eden Şeyh Sabah 29 Ocak 2006 tarihinde Milli Millet Meclisinin onayıyla Emir ilan edildi.

 

Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah Kimdir?

Doğum Tarihi:Haziran 1929
Ölüm Tarihi:15 Ocak 2006
Mesleği:Kuveyt emiri
Ünvanı:Kuveyt emiri