SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
S-400 sevkiyatının ilk etabı, bu hafta sonuna kadar tamamlanacak

S-400 sevkiyatının ilk etabı, bu hafta sonuna kadar tamamlanacak

Rusya-Türkiye hattında S-400 sevkiyatında illk parti planlandığı şekliyle sonuçlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Şugayev, 'S-400 sistemlerinin Türkiye'ye sevkiyatının ilk etabını, planladığımız gibi bu hafta sonuna kadar tamamlayacağız' açıklamasında bulundu.

S-400 sevkiyatının ilk etabı, bu hafta sonuna kadar tamamlanacak
23.7.2019 18:16:58

Rusya-Türkiye hattında S-400 sevkiyatında illk parti planlandığı şekliyle sonuçlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, "S-400 sistemlerinin Türkiye'ye sevkiyatının ilk etabını, planladığımız gibi bu hafta sonuna kadar tamamlayacağız" açıklamasında bulundu.

Şugayev Moskova'da yaptığı açıklamada, "ABD'nin baskılarına rağmen S-400 satın almak isteyen ülkelerin sayısında bir azalma olmadı" diye konuştu.

Şugayev, "Gösterdikleri direnç nedeniyle Türk mesleklaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Onlara takdirlerimizi sunmalıyız, anlaşma gerçekleşti" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Rusya'dan alınan ve sevkiyatı devam eden S-400 hava savunma sistemlerinin en erken 2020 yılının ilk aylarında aktif hale getirileceğini söylemişti.

Çavuşoğlu, ABD'nin F-35 kararıyla ilgili de "F-35 projesinden çıkarılma konusunda bir adım yok. F-35'lerin verilmemesi halinde Türkiye, kendisi üretinceye kadar, ihtiyaçlarını başka kaynaklardan gidermek ister ve en doğal hakkıdır. Yaptırım olursa bizim de ABD'ye vereceğimiz cevaplar var. ABD, bize yönelik hasmane tutum sergilerse gizlimiz yok, karşı adımlar atarız. Bu tehdit de değil blöf de değil" dedi.

Öte yandan Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in Başkanı Sergey Çemezov şunları söylemişt:

"S-400 hava sistemlerinin belirli parçalarını, lisanslı bir şekilde Türkiye'de üretilmesine yönelik görüşmeler devam ediyor. Rakiplerimizin ilişkilerimize yönelik müdahale girişimlerini başarıyla aşıyoruz. Türkiye ile havacılık, helikopter üretimi ve enerji alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız. Türkiye, Rosteh ve Rusya'nın kilit ortaklarından biridir. Moskova ve Ankara arasında askeri-teknik alandaki iş birliği olumlu yönde ilerliyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR