DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1303 ₺

EURO

17,3047 ₺

ALTIN

964,04 ₺

BİST

2.396,15 ₺

Rusya'nın muhaliflere sunduğu anayasa taslağının ayrıntıları - 2

Rudaw'dan sonra Sputnik de söz konusu anayasa taslağı ile ilgili ayrıntılar paylaştı.

6 Yıl Önce
2017-01-26 15:56:22

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Rus Haber Ajansının aktardığına göre taslakta şu ayrıntılar yer alıyor:

ÜLKENİN İSMİ

- Ülkenin resmi isminin Suriye Arap Cumhuriyeti'nden Suriye Cumhuriyeti'ne çevrilmesi öneriliyor.

REFERANDUM

- Suriye topraklarının herhangi bir biçimde kaybedilmesinin kabul edilemez olduğu, devlet sınırlarının yalnızca tüm vatandaşların katıldığı bir referandum sonucunda değişebileceği önerisi yer alıyor.

DİL KONUSU

- Arapça'nın Suriye'nin resmi dili olduğu fakat ülke içerisindeki özerk Kürt yönetim organlarının Arapça ve Kürtçe'nin eşit düzeyde kullanılacağına ilişkin bir madde bulunuyor.

PARLAMENTO, DEVLET BAŞKANINI GÖREVDEN ALABİLECEK

- Parlamentonun yetkilerinin de genişletilmesi teklif ediliyor. Buna göre, parlamento, savaş ilan edebilecek, devlet başkanını görevden alabilecek, anayasa mahkemesi üyeleri ile merkez bankası başkanını atayabilecek.

SİLAHLI KUVVETLER SİYASETE KARIŞMAYACAK

- Suriye'yi korumakla görevli olacağı belirtilen silahlı kuvvetlerin dışında kalması gereken alanlarsa şöyle sıralanıyor: "Ordu, halk üzerinde baskı unsuru olarak kullanılmayacak, siyasete karışmayacak, yetki devri sürecinde rol oynamayacak."

"TASLAK METİN AYRINTILARI 1" HABERİ İÇİN FOTOĞRAFA TIKLAYINIZ

466815_1

.

YORUMLAR (1)

yazık

Suriyeyi iyi bilen ve tanıyanlar çok iyi bilir ki eski Suriye yani Beşşar Esedin suriyesinde de aynı amaddeler var. Bunlar hepsi göstermelik aynı şekilde beşşar yönetecek Suriyeyi pratiktehiçbir etkisi yok .Suriye istihbarat devletidir. Beşşar yönetir Seçim meçim hepsi hikaye. Seçim olur hep istihbarak asker ve polis oy kullanır. Halk katılmaz, yani seçim formalite göstermeliktir. Muhalifler bitmiş, ölüler bence...hiç kazanımları olmadı 600 bin kişi boşuna öldü...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş