SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Osman Atalay

Rusya, kendi uçağını bilerek mi düşürttü?


1.12.2015

Suriye'de 4.5 yıldır süren savaşın geldiği nokta artık vekalet savaşının çok geride kaldığını göstermektedir.

Bölgede jeopolitik çıkarları olan ülkeler açıkça bayrak göstererek çıkarlarının riski üzerine direk savaşa müdahil olmaya başladılar.

Rusya'nın aktif olarak Suriye'de sahaya inmesinin sebepleri şunlar:

- Esed, 4 yıldan beri Halep'i direniş gruplarından geri alamıyor.

- Geçtiğimiz yaz İdlip'in tamamen kaybedilmesi.

- Muhaliflerin Lazkiye sahil şeridine doğru ilerleyişlerinde kazanım elde etmeye başlamaları.

- Esed rejiminin, ülkenin sadece yüzde 40 toprak parçasına hakim olması.

- Rusya'nın Suriye'ye girmesi Batı ile Ukrayna sorununda yaşadığı ekonomik ambargonun oluşturduğu krizi hafifletmeye yönelik bir fırsat olarak görmesi.

- Rusya'nın Akdeniz'deki tek üssü olan Tarsus'un tehlike altına girmesi.

- Yeni Suriye'de Rusya varlığının hesaba katılmasını açıkça hissettirmek istemesi.

İRAN'IN DESTEĞİ YETMEDİ

İran, Lübnan Hizbullah'ı ve Irak'tan gelen askeri, siyasi ve ekonomik destek; Esed'e Suriye muhalefeti karşısında beklenilen başarıyı getirmedi.

İran resmi makamları geçtiğimiz ay açıkça “Eğer biz olmasaydık Şam üç ayda düşerdi. İran çok değerli insanlarını Suriye'de kaybetti” itirafında bulundu.

Savaşın başından beri İran kendi ulusal çıkarları açısından sonuna kadar Esed rejiminin yanında olacağını beyan ederken, Rusya'da BMGK toplantılarında Suriye'ye siyasi destek vermeye çalıştı.

Suriye'de 2015 yılı ABD, İran, Rusya, PYD ve Batılı koalisyonların IŞİD ile mücadele yılıydı.

Türkiye 4.5 yıldır ABD ve Batı'ya “güvenlikli ve uçuşa yasak bölge” önerisini dayatmasına rağmen ABD, Türkiye'ye “önce IŞİD sonra Esed” önceliği üzerine bir siyasi süreç dayatıyor.

Gelinen noktada Esed'in sadece Suriye'nin sahil yani Batı bölgesini elinde tutmaya çabaladığını görüyoruz.

Doğu'da, IŞİD kontrolünde büyük bir alan var.

Kuzey'de ABD'nin özellikle Kobani bölgesini kollamaya çalışıyor.

Kuzey Doğu, Hama, Halep, Şam, İdlip ve Güney'e doğruda birçok stratejik ana şehirlerin kırsal alanları Suriye muhalefetinin kontrolünde bulunuyor.

Suriye'de 2016 yılı final yılı olacak gibi görülüyor.

Paris'te patlayan bombalardan sonra Batı'ya “IŞİD ile ancak ben mücadele ederim” mesajları veren Putin'in, bombalarını IŞİD'e değil tam tersine IŞİD'in asla var olmadığı Türkmen Dağı ve Bayır Bucak bölgelerine bırakması sürpriz bir hamle oldu.

Rusya bir haftada önce sınırımıza komşu Türkmen Dağı bölgesini, sonrasında Kilis sınırımıza komşu Azez şehirlerini vurmasıyla Suriye'de Şam'ın savaş kumandasını eline almış vaziyette.

AB Brüksel Zirvesi'nden Türkiye'ye derhal ve sürekli insani yardım sağlanması, genel mali yardımın belirgin şekilde artırılması, mülteciler için başlangıç olarak 3 milyar Euro verilmesi kararı açıklandı.

Rusya, Türkiye'nin güvenli bölge oluşturma politikasından çekinmekte ve Cerablus, Azez arasında yaklaşık 100 km uzunluğundaki şeridi hem IŞİD hem de PYD'den uzak tutacak bir alan haline getirmesini sabote etmek için buraları vurmaya başladı.

Rusya, ABD ve Batı'nın Suriye'de kendi çıkarlarını da hesaba katmasını istiyor ve yeni Suriye'de kendi geleceğini onaylatmak derdindedir.

Düşürülen Rus uçağı stratejik oyunun bir parçası da olabilir.

Türk F-16'larının uyarılarına yanıt vermeyip, sınır ihlaline devam ettiği için angajman kuralları gereği düşürülen Rus SU-24 savaş uçağının sağ kurtulan pilotu Konstantin Murakhtin'in ısrarla tekrarladığı “Biz Türk Hava Kuvvetleri'nin uyarısını duymadık” sözleri Brüksel ve Ankara'da soru işaretlerine yol açtı.

Türk F-16'lar tarafından 5 dakika içinde 10 kez uyarı yapılmasına karşın, Rus pilotun “uyarı duymadık” demesi, “Acaba Rus uçağı iletişim sistemleri kapalı mı uçuyordu veya telsiz sistemlerine havalandığı hava üssünden müdahale mi edildi” sorularını gündeme getirdi.

Rus pilotun sözleri, NATO ve Ankara nezdinde “Rus generaller pilotları sağır mı uçuruyor; böyle bir uçuşun amacı Türkiye'yi karşılık vermeye zorlamak ve sorunu başka bir boyuta taşımak olabilir mi?” sorgulamasına neden oldu.

Rus uçağının düşürülmesinden sonra, Moskova'nın hazır bekliyormuş gibi S-300 ve S-400 füzelerini Suriye'ye konuşlandırması ve kara birliği sokması, “Uçak bir bahane miydi?” sorusunun NATO'nun aklına takılmasına neden oldu.

ABD, Rusya'nın Suriye'ye savaş uçakları yanında S-300 ve S-400 hava savunma füzeleri yerleştirmek istemesini kabul etmemiş, IŞİD ve diğer grupların elinde uçak olmadığını, koalisyon güçlerinin de sadece IŞİD'i hedef alan uçuşlar yaptıklarını, bu nedenle bu füzelere gerek olmadığını kaydetmişti.

Rusya'nın çok büyük bir hava savunma gücü ve kara birliği yerleştirmesi, Moskova'nın Suriye'ye yerleşmek ve uzun süre kalma niyeti taşıdığının güçlü kanıtı olarak görülüyor.

Esed için son umut Rusya olurken, Rusya için de son umudun Suriye olması kaderin bir cilvesidir.

İbn-i Haldun'un “Coğrafya kaderdir” sözü, Suriye politikamızı eleştirenleri bir kez daha düşünmeye davet ediyor.    YORUM YAZ

YORUMLAR

Kara Kedi IV / 3.12.2015 18:01:52
- İkinci bir Kurtuluş Savaşı da olmaz, çünkü Anadolu'da savaşacak insan kalmamıştır.
Kara Kedi III / 3.12.2015 18:01:25
- NATO, karada,havada ve denizde Rusya ile savaşırken arada Türk ordusuna da 'hatalı' saldırılar yapar ve ön cephede yalnız kalmasını sağlayarak en çok zararın Türk ordusuna yapılmasına özen gösterir.- Sonunda, Batı Dünyası ile Rusya'nın gizlice anlaştığı ortaya çıkar. Türkiye harap olur; bitap düşer, teslim alınır.- Ülke parçalanır. - Rusya, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerini işgal eder.- İran, Ermenistan ve Rusya, Azerbaycan'a girer ve topraklarını paylaşırlar.- Ortadoğu, yeniden kukla devletçiklere çizilir.- Ortadoğu'nun patronu İsrail olur, hem de tek mermi atmadan.
Kara Kedi II / 3.12.2015 18:00:17
- Rusya, misilleme olarak Türkiye'nin sınırları içerisinde önemli bir tesisini vurur, mesela TÜPRAŞ.- NATO, Rusya ile savaşa girer.- Savaş alanı Türkiye olur.- Düşmanlar, Türkleri sadece uyutarak yenebileceklerini bilirler, yani NATO, Katolik Haçlı ordusunun Latin Ortodoks Bizans İstanbul'unun yardımına şehri yağmalamak amacıyla koşması gibi.- Öte yandan, PKK-PYD-IŞID-Ermenistan-İran-Barzani Peşmergesi, Türkiye zayıflatıldıktan sonra devreye sokulur ve ülke, doğuda işgaller ile ve batı topraklarının savaş alanına dönmesi ile mahvolur.
Kara Kedi I / 3.12.2015 17:59:24
Hikaye şöyle devam eder;- ABD elçiliğinden mektup gelir. Rus uçaklarının ihlalleri ile ilgili.- Türkiye, uçağı vurur.- Rusya, Türkiye'yi tehdit eder.- NATO donanması Boğazlar'dan Karadeniz'e geçer, Doğu Akdeniz'e iyice yerleşir. - NATO kara ve hava birlikleri de Türkiye ve etrafındaki üslere yerleşir.- TSK'ya ait ordu alanlarını da kullanmalarına izin verilir.- Üçüncü bir ülke ya da ülkeler Rus ordusuna saldırır ve bunu Türkiye'nin üstüne yıkar, mesela Doğu Akdeniz'deki savaş gemilerimizin uzaktan NATO ortak kontrolü ile manipule edilip Rus gemilerini vurması.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR