DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8769 ₺

EURO

16,8435 ₺

ALTIN

942,56 ₺

BİST

2.372,35 ₺

Rusya'dan açıklama: PKK ve PYD terörist değil

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Botsan-Harçenko, PKK ve PYD'yi terörist örgütler olarak görmediklerini açıkladı.

6 Yıl Önce
2017-02-08 22:54:03

TİMETURK I HABER MERKEZİ

Melahat KEMAL

Rusya Dişişleri Bakanlığınin Turkiyeden sorumlu dördüncü Avrupa Departmanı Direktörü Aleksander Botsan-Harçenko, Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Botsan-Harçenko, Türkiye'de faaliyet gösteren PKK ile Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren PYD'yi terörist örgütler olarak görmediklerini açıkladı.

Rus basınına konuşan Botsan-Harçenko, "Rusya'da bu örgütler resmi olarak teröristler listesinde değil. Bu bir gerçek, durum böyle" dedi.

Rus yetkili ayrıca "Bunun yanında her somut olayı, faillerin suç düzeyine ilişkin araştırma sonuçlarına bağlı olarak terör eylemleri olarak değerlendiriyoruz" diye kaydetti.

SURİYE'DE RUSYA-PYD ORTAKLIĞI

Rusya, Beşşar Esed rejimi lehine operasyonlara başladığı 2015 Eylül'ünden sonraki süreçte Halep'in kuzeyinde Afrin bölgesindeki terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD militanlarının muhaliflere saldırılarına da destek vermişti. Azez bölgesindeki altı yerleşim yerinin terör örgütü PKK / PYD'nin eline geçmesine yardımcı olan Rusya, IŞİD'in Mare köyüne saldırıları sırasında da Mare'deki muhalifleri bombalamıştı.

Bu gelişmeler olurken Rusya devlet başkanı Putin'in temsilcisi ve Rus dışişleri bakan yardımcısı Bogdanov 9 ekim 2015'te terör örgütü PKK'nın Suriye eşbaşkanı olan Salih Müslim ile görüştü. Ardından, 16 Kasım 2015'te PKK'yı ve Esed rejimine destek veren İran destekli terör örgütü Hizbullah'ı terör örgütü olarak görmediklerini açıklayan Bogdanov, 2016 yılında da Salih Müslim ile ikisi resmi, toplam dört görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeler sırasında Şubat ayında terör örgütü PKK/PYD Rusya'nın başkenti Moskova'da temsilcilik açtı.

Halep'in kuşatılmasından önce, 2016 Mart ayından sonraki süreçte Rusya, Esed rejiminin yanı sıra Halep batısındaki Cebel Kaptan ve Daret İzze'ye yapılan Hizbullah ve PKK / PYD ortak saldırılarına da destek verdi.

.

YORUMLAR (4)

mb07

Öyleyse, Rusya terörist. Ben size söyleyeyim, hiiiiçç korkmayın, ne rusyadan ne de abd'den. Pkkyı, pydyi ezin geçin. Cesaretleri varsa buyursunlar, pkk ve pyd için bize savaş açsınlar. Hiç korkmayın, bu korku bizi bu hale düşürdü zaten. Cesur olun. Burası bizim çöplüğümüz, onlar defolup gidecek.

E Og

Ya ne diyeceklerdi? ABD ve Rusya'nın anlaştığı bir şey var ise o da orada bir Kuzey Irak örneği daha ortaya koymak. Sonra bu baloncuklar birleşip bu sefer Türkiye'den yer isteyecekler. Ama tabi 'zamanla her şey canııım amaaan konjönktür ne gerektiriyorsa onu yapalım şimdi biz' değil mi? Bölge bu hale nasıl geldi peki?

hasan

Dünyanın aktüel süper güçleri, üç milletin ayağa kalkmasını engelleler. Bunlar: Almanlar, Japonlar ve Türklerdir. Bu üç milletin silah teknolojisi sahibi olmasına izin vermezler. Türkiye bir ideolojiye kapılarak kendini küçültmemeli. Dünya Türklerinin sadece % 30'yuz biz. Çağdaş medeniyete oynamalıyız, mezhepçiliğe değil. Örneğin; 30-35 milyon Azeri'ye mezhepçiliği açıklayamayız.

analist

RUSYA'DAN ÖZÜR DİLEYENLER DÜŞÜNSÜN.RUSYA'DAN ÖZÜR DİLEYENLERİ DESTEKLEYENLER DÜŞÜNSÜN.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş