DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,7616 ₺

EURO

17,5086 ₺

ALTIN

976,73 ₺

BİST

2.443,77 ₺

Rusya’da, göçmen işçiler zor durumda

Rusya’da salgında işsiz kalan, alacakları geciken, ülkelerine de dönemedikleri için çaresiz durumda olan göçmen işçiler ile işverenleri arasında protesto gösterilerine uzanan gerginlikler başladı.

2 Yıl Önce
2020-07-20 08:04:46

Rusya'da salgında işsiz kalan, alacakları geciken, ülkelerine de dönemedikleri için çaresiz durumda olan göçmen işçiler ile işverenleri arasında protesto gösterilerine uzanan gerginlikler başladı. Son olarak Moskova Şeremetyevo Havaaalanı'nda pist yenileme çalışmalarında görevli yaklaşık 100 işçi, fazla mesai için kendilerine vadedilen ücretlerin ödenmesi talebiyle eylem yaptı. 

St.Petersburg'da Gazprom'un genel merkezi Lahta Center'ın inşaatında çalışan bir grup Özbek işçi de, geçen hafta maddi taleplerle protesto gösterisi düzenlemişti.
 
Moskova'da Severnoye Çertanovo semtinde ise maşlarını alamayan göçmen işçiler ile işverenleri arasında kavga yaşandı. 
 
Amur'da bir doğal gaz işleme tesisi şantiyesinde de maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem düzenleyen göçmen işçiler, mobilyalara ve iş araçlarına zarar vermiş, bazı otomobilleri ters çevirmişti. Öfkeli işçilere çevik kuvvet polisi müdahale etmişti.
 
Business FM'e değerlendirmede bulunan Finans Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aleksandr Safonov, “Genelde işverenler ile işçiler sözlü anlaşmaya varıyor. Sonra anlaşmazlıklar sorunlu noktaya taşınıyor" dedi.
 
Rusya Göçmenler Federasyonu Başkanı Vadim Kojenov ise işçilerin sahip oldukları tüm birikimlerinin bittiğine dikkati çekerek, “Bunu anlamak gerekiyor. Gelirleri çok azaldı ya da hiç kalmadı. Evlerine de gidemiyorlar. Dolayısıyla çok güç durumdalar. Büyükelçiliklerin önünde eylemler, mesajlaşma gruplarında farklı çağrılar yapılıyor. Gerçekten çok zor bir durum” değerlendirmesini yaptı. 

Kaynak: http://turkrus.com .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş