'Rohingyalar için Myanmar'a baskı yapılmalı'

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Rohingyalar konusunda Myanmar'a baskı yapılması gerektiğini vurguladı.

28.05.2015 10:41:12

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Güneydoğu Asya'da yaşanan göçmen krizi konusunda yapılacak toplantıda "sorunun temel kaynağı" olan Myanmar'a, Rohingyalara yönelik politikasını değiştirmesi için "baskı yapılması" gerektiğini bildirdi.

Örgütten yapılan açıklamada, yarın Bangkok'ta yapılacak bölge zirvesinde, Myanmar'a, bu ülkedeki zulüm ve ayrımcılıktan kaçan Arakanlı Müslümanlara karşı tutumunu değiştirmesi, Bangladeş'e de göçmen teknelerini geri göndermeye dayalı politikasına son verme çağrısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Asya yöneticisi Brad Adams, "bölge hükümetlerinin, bu insanlık trajedisine bağlayıcı çözümler konusunda mutabakat sağlanması için BM ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışmaları, yıllarca yaptıkları gibi bu konuyu hasıraltı etmemeleri gerektiğini" söyledi.

Örgüt ayrıca arama kurtarma çalışmalarının "aciliyetine" vurgu yapılması, BM kuruluşlarının bölgeye "engelsiz ve koşulsuz erişiminin temin edilmesi" çağrısı yaptı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah

Kemal bey reddedilecegini bildiği halde bu teklifi yaptı ki Ak parti Chp koalisyonunda başbakanlık istessin ve erken secim de bunu propaganda olarak kullansın !!!Ak parti iktidar sevdalısı !!! Diyecektir.