DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5632 ₺

EURO

18,2856 ₺

ALTIN

1.010,94 ₺

BİST

3.392,13 ₺

'Ramadi operasyonunun adı mezhepçi'

Irak'ın Ramadi'ye başlattığı operasyona 'Emrindeyiz ey Hüseyin' kod adını vermesine Pentagon'dan tepki geldi...

8 Yıl Önce
2015-05-27 01:05:56

Al Jazeera.com'un Reuters'a dayandırdığı habere göre; Pentagon Sözcüsü Steve Warren, Ramadi'yi IŞİD'den geri almak için Şii milislerin başlattığı operasyonun kod adını eleştirdi. Warren, Şii milislerin Sünni yoğunluklu Anbar'a yönelik operasyona "Emrindeyiz ey Hüseyin" anlamına gelen "Lebbeyk ya Hüseyin" kod adını vermesine "Açıkça mezhepçi bir kod adı ve bunun bir yardımı yok" yorumunu yaptı. 

Warren, Ramadi'den Irak ordusunun savaşmadan çekilmesini de eleştirirken, "Irak güvenlik güçlerinin Ramadi'den çekilmesine birçok faktör neden oldu. Düşmandan sayıca çok üstündüler ama çekilmeyi tercih ettiler" dedi.

Obama'dan NATO vurgusu

Pentagon açıklaması sırasında Beyaz Saray'da da kritik bir zirve vardı. ABD Başkanı Barack Obama Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Obama görüşme sonrası  'IŞİD'le mücadele ve Libya'daki iç savaşın getirdiği zorlukları aşmak için' NATO ile 'yakın işbirliği' içinde olduklarını açıkladı.ABD Başkanı, "NATO, ister istemez güresel zorlukların çapını biliyor. Özellikle de güney cephesinde. Ve biz de IŞİD ile savaşta etkili bir şekilde işbirliğini sürdürüyoruz" dedi.  .

YORUMLAR (2)

mehmet yılmaz

lebbeyke ya husey diye operasyon ismi mi olurmuş.Allah aşkına bu ırak, ne biçim devlettir öyle.işi resmen şiiliğe dökmüşler. ırak ordusunun ipi komple iranın elinde olduğunun en büyük belirtisidir bu. işi o kadar ileri götürmüşler ki büyük şeytan dedikleri amerika bile bunu fark etmiş, sapıklık bir devletin içine bu kadar girerse o devletten hiç hayır gelmez.ırak (iran) şii devleti tarihin karanlıklarına gömülme zamanı geldide geçiyor bile.zaten görülen de oraya doğru gidiyoruz. üç tane militanla şehri bırakıp kaçan şii ordusundan ne beklenilir ki.

mb07

Artık, Abd İran kol kola. Irakta savaş yapıyorlar. Abd ise sadece operasyon isminden rahatsız. Ey! İran takke düştü, kel göründü. Bilesin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş