DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Radikalliğe' karşı imamlara yeterlilik testi!

Kırgızistan genelinde imamlar, Fıkıh, Akaid ve Arapça alanlarından sınavlara alınarak yeterlilikleri ölçülüyor.

01.06.2015 17:30:28

Dünya Bülteni'ndeki habere göre; Kırgızistan'da görev yapan imamlar, İslam hukuku, Fıkıh, Akaid bilgisi ve Arapça alanlarında sınavdan geçirilerek denetimden geçirildi. Hükümetten yapılan açıklamada İslami donanımı olmayan imamların ‘radikal' fikirlere karşı koyamadığı ya da bir süre sonra ‘radikal' olduğu için imtihandan geçirildikleri belirtildi.

Kırgızistan Müslümanları İdaresi 2014 yılının Ekim ayından başlayarak imamları sınavdan geçiriyor. Bu sınavlar Dini İdare, laik görevlilerden oluşan Devlet Din Komisyonu ve Devlet Güvenlik Konseyi üyelerinden oluşan bir komisyon tarafından yapılıyor.

Sınavlarının amacının dini konularda yetersiz bilgiye sahip imamların elenmesi olduğu bildirildi. 2014 yılında Devlet Din Komisyonu sınavlara katılan imamların yüzde 70'inin yeterli donanıma sahip olmadığını açıkladı.

Sınavlar ayrıca devlet yetkililerine ülke genelinde camilerin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı veriyor. Kırgız yetkililer İslami donanımı kötü olan imamların ‘radikal' fikirlerin yayılmasına katkıda bulunacağından endişe ediyor.

Kırgızistan'ın laik hükümeti uzun zamandır ülkedeki İslami gelişmelere şüpheyle yaklaşıyor. Müslümanlara karşı gerçek baskılar ise 2014 yılının Şubat ayında yapılan Devlet Güvenlik Konseyi toplantısından sonra başladı. Bu toplantıdan kısa bir süre sonra, Celalabad şehri polisi imamlara radikal gruplara üye olmadığına dair imzalatmaya başlamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ali

Antalya'da silah zoruyla mv çıkardık değil mi bence kendinizi Aşın artık bunlar tutmuyor hocam .acısı hala geçmedi ayrı bi mesele

Görüş Bildir Bizimle Paylaş