DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

17,9640 ₺

EURO

18,3278 ₺

ALTIN

1.030,80 ₺

BİST

2.781,16 ₺

PYD'nin petrol geliri: 2 milyar dolar

Yeni Şafak'ın haberine göre; 2012 yılından itibaren Suriyeli muhaliflerin kontrolünde olan Haseke, Deyr ez Zor ve Rakka bölgeleri 2015 yılında PYD'nin eline geçti.

7 Yıl Önce
2016-06-06 13:00:36

ABD destekli operasyonlarla, IŞİD'ten alınan Haseke ve Rakka bölgelerindeki petrol kuyuları da PYD'nin eline geçti. Böylelikle PYD, Suriye'deki petrol kuyularının üçte ikisini kontrol eder hale geldi.

NE KADAR PETROL ÇIKIYOR?

Söz konusu kuyulardan günlük 400 bin varil petrol çıkarılarak PYD tarafından Suriye rejimine satılıyor. PYD'nin kontrolündeki 2 bine yakın kuyudan çıkan petrol, Rakka'nın güneyinden Humus'ta bulunan rafinelere gönderiliyor. Petrol, IŞİD bölgesinden geçerek işleme tesislerine ulaşıyor.

2 MİLYAR DOLARLIK GELİR

IŞİD bölgesinden geçen (Humus Çölü dahil) petrol sevkiyatı dolayısıyla IŞİD'e geçiş bedeli ödeniyor. Humus'a ulaşan petrol, ardından Rusya'nın kontrolünde bulunan Tartus Limanı'na naklediliyor.

Zemle, El Hariri ve Cizel bölgelerinde bulunan petrol ise tamamen rejim tarafından görevlendirilen personel aracılığıyla çıkarılıyor. Personelin maaşlarını rejim öderken, petrollerin çıkarılması için gerekli olan tüm ekipman da yine rejim tarafından karşılanıyor.

PYD'nin yıllık 2 milyar dolardan fazla gelir sağlıyor. Doğalgaz bu bölgede çıkarılıyor.

Suriye'nin yer altı zenginlikleri açısından en önemli bölgesi Haseke-Cibise aynı zamanda büyük çapta doğalgazın çıkarıldığı nokta olma özelliğini taşıyor. Doğalgaz üretimi, işlemesi ve nakliyesinde yine aynı yöntem kullanılarak, Tartus- Haseke hattında Esed rejimi, PYD ve IŞİD işbirliği devam ediyor.

2015 yılında IŞİD'den ABD'nin yoğun desteğiyle alınan Haseke - Rimeylen - Hul petrol alanı üretim yoğunluğu ve petrol kalitesi itibariyle Suriye'nin en önemli enerji bölgesi olma özelliğine sahip.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş