DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'PYD bir Barzani olamaz mı?'

New York Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik'in “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda bir Kürt kantonunu tolere edebileceğini” söylediğini yazdı. Peki Çevik ne söylemek istemişti?

5 Yıl Önce
2017-02-14 10:32:12

TİMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

Dün Türkiye medyasında çok da yankılanmayan açıklamalar bugün köşe yazılarına taşındı. Hurriyet'ten Verda Özer, Çevik'in sözlerine açıklık getirdi ve Ankara'nın gündeminde olan "PYD'nin bir Barzani olma ihtimali"ni anlattı.

İşte yazının ilgili bölümü:

İLNUR ÇEVİK NE DEMEK İSİTYOR?

Yani Ankara, Fırat'ın doğusunda PYD varlığını kabul ediyor. Sadece -Çevik'in sözleriyle- “Fırat'ın batısında Arap çoğunluklu olan yerlerdeki Kürt varlığı”nı kabul etmiyor.

Çevik'in söylediği diğer nokta ise çok daha can alıcı. Çevik, “PYD de bir Barzani olamaz mı? Barzani'nin Türkiye ile ilişkileri muhteşem” diyor. Yani nasıl Irak

Kürdistan Yönetimi (KBY) Başkanı Mesut Barzani, PKK ile arasına mesafe koyduysa... Suriyeli Kürtlerin de PKK'dan uzaklaşmalarını öneriyor.

"TRUMP DA YARDIM EDEBİLİR"

İşte bu da, bu meselenin uzun vadeli çözümü için anahtar olabilir. Trump yönetimi de, ABD'nin PKK ve YPG üzerindeki nüfuzunu kullanabilir.

GENEL DURUM: PYD, YPG'NİN GÖLGESİNDE KALDI

Malum; eskiden PYD ayrı bir muhatap, siyasi bir odaktı. Ne var ki YPG daha etkin hale geldikçe ve Batı da YPG'ye gittikçe daha fazla rol biçince, PYD gölgede kaldı.
İşte şimdi PYD kendini yeniden bir siyasi aktör olarak ortaya koyup şiddetle arasını açarsa, tekrar muhatap haline gelebilir. Örgüt bu yönde teşvik edilebilir.

NE KAZANDIRIR?

Bu da hem PKK ile mücadelemizde elimizi güçlendirir. Hem de Suriye politikamızda geniş bir manevra alanı açar.

ANKAR AİÇİN YENİ FIRSAT

Dolayısıyla şu anda Ankara için yeni bir fırsat var: Trump'la masaya oturulup PYD/YPG'nin etki alanı ve rolü azaltılabilir. Ve PYD ile YPG'nin arasına mesafe koyacak bir strateji geliştirilebilir.

Yalnız bunun için Şam rejiminin ve Rusya'nın da desteğini almak gerekiyor. Bu da, Suriyeli muhaliflere desteğimizi azaltmamız anlamına geliyor.

ÖSO İLE İLGİLİ BİR PLAN VAR

Ankara ve Moskova arasında yürüyen sıkı pazarlıklarda, ÖSO'nun sınırlı bir alana çekilmesinin de masada olduğunu varsayabiliriz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

TÜRK

Yorumcu ,Kürt müslüman değilmi? deyip hak talep etmiş :) iyi güzel her müslüman olan ülkede toprak verelim,kafanıza sokulan,federatif bir yapıyı TÜRKKİYE kaldırmaz. sözde barış sürecinin de mimamrı bu ilnur çevik di. ne oldu? pkk'a şehirlere yerleşeti onları ordan sökmek için yüzlerce asker hayatını feda etti. şehit oldu.

ALİ DEMİR

İLNUR ÇEVİK,bir yahudidir.Tabiki suriye nin kuzeyinde dost ve sözde mütefik bir suriye kürdistanı nı isteyecek ve hareretle savunacak.Çünkü o bir yahudi.Ancak anlaşılamayan bu adamın nasıl başdanışman yapıldığıdır,,,tuhaf...

Vatansever

Kürtler de müslüman ve insan değil mi? Sözde kardeş toplumlar onların temel insani ve İslami haklarını neden reddedip Kürtlere insanca yaşam hakkı tanımıyor?

ALİ DEMİR

Ben sadece İLNUR ÇEVİK le ilgili bir tesbitte bulundum.Ne ulus devlet diye bir zırvadan bahsettim ne de şovenist bir dil kullandım.Sadece bir tesbite dikkat çektim.Ama anlama özürlüsü ve IQ Problemi olanlarada tedavi için yapabileceğim bir şey yok.....

alia57

adalet efendi..böyle adalet aranmaz...eğer bizim devletimizi emperyalistler kurduysa sizinkini de kurmaları meşru mu oluyor...Türkiye ancak yüz yıl sonra bağımsız olmanın mücadelesini verirken sen kendi küçük aklınla Kürtlerin aynı kaderi baştan yaşamasını istiyorsun..Emperyalistin kapı kulu olarak 'bağımsız' olsan ne yazar, olmasan ne yazar...PYD Amerikanın piyadesi olmuş,YPG Amerikanın conisi olmuş, PKK dokuz kocalı hürmüz olmuş, bunlar mı bağımsız devlet kuracak??Bu kafa kafa değil, bu gönül İslam değil...

adalet

Söz konusu Kürtler ise Dindarlar MHp vitesine geçer.Söz konusu olan Kürtler ise başlar uluslararası komlo teorileri...Sizin Ulus Devlerinizi kim kurdu? Ulusal sınırlarınızı çetvelle kim çizdi? Bayrak devlet Ordu v.s. size hak ve helal ise Kürde neden haram?

adalet

sen de MÜSLÜMAN olduğun için mi Kürtlere karşı bu kadar hadsiz hukuksuz ve adaletsiz ulus devletlerin cinayetlerini savunuyorsun? Senin gibi dindarlar dönüp önce kendilerini sorsunlar:' acaba bu destekledikleri ulus devletleri birinci dünya paylaşım savaşında hangi emperyalist odaklar kurdu?'?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş