SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
Pompeo’nun, sürpriz Irak ziyaretinin nedenleri ortaya çıktı

Pompeo’nun, sürpriz Irak ziyaretinin nedenleri ortaya çıktı

İngiliz haber ajansı Reuters, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, geçtiğimiz hafta Irak’a düzenlediği sürpriz ziyarette, Bağdat yönetimini sert bir dille uyararak, İran’a yakın olan milis gruplarını kontrol etmesini istediğini, bu gerçekleşmezse, bu gruplara karşı, Bağdat’a haber vermeden güç kullanacağını açıkça söylediğini ileri sürdü.

Pompeo’nun, sürpriz Irak ziyaretinin nedenleri ortaya çıktı
15.5.2019 10:33:18

buyuk_34

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, geçtiğimiz hafta Irak'a düzenlediği sürpriz ziyarette, Bağdat yönetimine, İran'a yakın olan milis grupları kontrol etmeleri için sert bir uyarıda bulunduğu belirtildi.

İngiliz haber ajansı Reuters, bu uyarının, Şii milis gruplarının ABD üslerine yakın bölgelere füze rampaları yerleştirdiği istihbaratının ardından geldiğini duyurdu.

BAĞDAT'I AÇIK DİLLE UYARDI

Ajans, üst düzey iki Irak güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberinde, Pompeo'nun açık bir dille Bağdat'a, söz konusu milis grupları üzerinde kontrol sağlamamaları durumunda kendilerinin güç kullanarak bunu yapacaklarını ilettiğini aktardı.

Özellikle Washington - Tahran hattındaki gerilimden sonra Irak, kendini İran'ın köşeye sıkışmış komşusu olarak görüyor. ABD ise İran'ın bu ülke üzerindeki etkisinden rahatsız.

IRAKLI YETKİLİ: ABD'NİN MESAJI NETTİ

Iraklı askeri yetkili, “ABD'lilerin mesajı netti. Iraklı milis gruplarının, kendi çıkarlarına dönük tehditlerinin önünü almak için garanti istiyorlar. Eğer ABD'ye Irak topraklarında bir saldırı olursa, Bağdat'la koordine olmadan buna yanıt vereceklerini söylediler” dedi.

Pompeo sürpriz ziyaretine ilişkin bir açıklama yapmazken, “Kimsenin Irak'ın içişlerine karışmasını ve bu ülkenin topraklarını kullanarak başka ülkelere saldırmasını istemeyiz” demekle yetinmişti.

ABD, İRANLI MİLİSLERDEN RAHATSIZ

Diğer bir Iraklı yetkili ise, “Amerikalıların sunduğu belgelere göre milis gruplar tekrar şüpheli bazı bölgelere dönmüşler ki Amerikalılar bunları bıktırıcı can sıkıcı adımlar olarak niteliyor. Pompeo, bu gruplardan gelecek en ufak saldırıya doğrudan güç kullanarak cevap verileceğini iletti” diye konuştu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ise herhangi bir tarafa yönelik bir tehdit söz konusu olmadığını belirterek, “Amerikalılara, hükümetin bütün tarafları koruma görevini yerine getirdiğini net bir dille aktardık” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR