DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Paris'teki DAEŞ ile mücadele konferansı

Paris'teki DAEŞ ile mücadele konferansı

7 Yıl Önce
2015-06-02 16:43:43
" Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, uluslararası koalisyonun terör örgütü DAEŞ ile mücadelesinin "kararlılıkla süreceğini" bildirdi.

Fabius, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı, DAEŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu Küçük Grup Bakanlar Toplantısı'nın ardından Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony John Blinken ile basın toplantısı düzenledi.

Fransız bakan, uluslararası koalisyonun son 9 ay içinde DAEŞ'e karşı ilerleme sağladığını ve terör örgütüne geri adım attırdığını belirtti.

DAEŞ'e karşı yürütülen savaşın, "uzun bir mücadele" olacağını söyleyen Fabius, örgütün iki ülkede de sürekli değişen bir strateji izlediğine dikkati çekti. Fabius, "Uluslararası koalisyonun DAEŞ ile mücadelesi kararlılıkla sürecek" dedi.

DAEŞ'in son dönemde Irak ve Suriye'deki saldırılarının artması üzerine, uluslararası koalisyonun politikalarını gözden geçirmek için bu toplantıyı düzenlediklerini ifade eden Fabius, uluslararası koalisyonun siyasi ve askeri açıdan Irak hükümetine verdiği desteğin değişmediğini, bu desteğin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Bir soru üzerine, Fransa olarak Suriye konusundaki pozisyonlarında bir değişiklik olmadığını belirten Fabius, Suriye'de siyasi geçiş sürecinin Cenevre Bildirisi ruhu çerçevesinde tamamlanmasını mutlaka gerekli gördüklerini kaydetti.

Fabius, Irak'ta da yönetimin ülkedeki bütün grupları ve eğilimleri kucaklayacak bir yaklaşım içinde olmasına büyük önem verdiklerini ifade etti.

Toplantıda terör örgütü DAEŞ'in saldırdığı Suriye ve Irak'ta kültürel ve tarihi mirasın korunması konusunun da ele alındığını belirten Fabius, bu konuda UNESCO Genel Sekreteri Irina Bokova'nın bir sunum yaptığını söyledi. Fabius, iki ülkedeki dini azınlıkların DAEŞ'ten korunması konusunu da görüştüklerini bildirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kürdistan

Islamci yazarlarin hepsi ihaleci rantci ve medya patronuyken sayin altan tanin durust karakterli ve essiz bir bir onurlu Kurt olmasini alkisliyorum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş