DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7575 ₺

EURO

16,6838 ₺

ALTIN

929,43 ₺

BİST

2.405,20 ₺

'Ömür boyu başkanlığından korkuluyor'

Times Gazetesi'ndeki yazıda, 'Erdoğan'ın ömür boyu başkanlığından korkuluyor' ifadesi yer aldı...

7 Yıl Önce
2015-11-06 08:50:25

Times Gazetesi, 1 Kasım seçimlerinde zaferle ayrılan AK Parti'nin Türkiye'deki muhaliflerce korkuyla karşılandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Başkanlık' için atağa geçtiğini, "Değişikliğe karşı çıkanlar, Erdoğan'ın siyasi rakiplerine baskıyı artıracağından ve nihai amacının ömür boyu başkanlık olmasından endişe ediyor." dendi.

BBC Türkçe'de yer alan bilgiye göre; Times gazetesinde yer alan bir yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'partisinin seçimlerdeki sürpriz zaferinden sonra anayasayı değiştirip iktidarını sağlamlaştırma girişimlerine hız verdiği' belirtiliyor.

Gazete önerilen değişikliklerin bir başkanlık sistemi yaratılmasını öngördüğünü belirterek, 2008'de de Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin'in benzer bir adım attığını vurguluyor.

Haberde özetle şöyle deniyor:

"Erdoğan seçimden sonraki ilk konuşmasında milletin hükümetin cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılmasına eğilmesini beklediğini söyledi. AKP'nin şimdi başkanlık sistemi önerisini referanduma götürebilmesi için fazladan 13 milletvekilinin desteğine ihtiyacı var. Kürt ve solcu partiler buna karşı çıktığı için bu destek muhtemelen milliyetçilerden gelecek."

"Erdoğan'ın partisi içinde çok büyük nüfuzu var. Sözcüsü, 'Bu cumhurbaşkanımızın kendi geleceği ile ilgili bir durum değildir. Zaten tarihe geçmiştir. Türkiye'deki sistem daha işler hale nasıl gelir tartışması Türkiye için verimli bir tartışmadır' dedi."

"Değişikliğe karşı çıkanlar, Erdoğan'ın siyasi rakiplerine baskıyı artıracağından ve nihai amacının ömür boyu başkanlık olmasından endişe ediyor." .

YORUMLAR (2)

şamil göktaş

İyi fikir bizim aklimiza gelmemişti.Ömür boyu başkan yapmalıyız.

asım sesli

demekki batı korkuyorsa biz sevinelim içimizdeki batılılar korkmaya devam edebilir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş