Oktisyuk: Ermenistan Karabağ’da savaşı kaybetti

Uluslararası Politika Çalışmaları Merkezi'nde kıdemli bir analist olan Anatoly Oktisyuk, “Çok geç olmadan Erivan'ın bir barış imzalaması veya teslim olması gerekiyor. Ermenistan ordusu ezici bir yenilgiye uğradı ve savaşa hazır kuvvetlerinin büyük bölümünü kaybetti” dedi.

25.10.2020 11:04:43

Uluslararası Politika Çalışmaları Merkezi'nde kıdemli bir analist olan Anatoly Oktisyuk, “Çok geç olmadan Erivan'ın bir barış imzalaması veya teslim olması gerekiyor. Ermenistan ordusu ezici bir yenilgiye uğradı ve savaşa hazır kuvvetlerinin büyük bölümünü kaybetti” dedi.

Azerbaycan ordusunun, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ'daki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon sürerken, yabancı basında Erivan yönetiminin savaş kaybettiğini belirten yazılarda artış var.

Uluslararası Politika Çalışmaları Merkezi'nde kıdemli bir analist olan Anatoly Oktisyuk'un, “Ermenistan, Karabağ için savaşı kaybetti” başlıklı analiz haberi şöyle:

Çok geç olmadan Erivan'ın bir dünya imzalaması veya teslim olması gerekiyor, aksi takdirde durum içler acısı olacak. Çarpışmaların sonucunda bir şey söyleyebilirim - Ermenistan / Karabağ ordusu ezici bir yenilgiye uğradı ve savaşa hazır kuvvetlerinin büyük bir bölümünü kaybetti. Ermeni savaşçılar cesur askerlerdir, ancak 21. yüzyılın teknolojisi ve insansız hava araçlarına, özellikle de Sovyet hurdasıyla tartışamazsınız.

Dün Ermenistan'ın karşı saldırısı, sadece Ermeni güçlerinin öldürülmesiyle sonuçlandı. Azerbaycan askerlerinin videosuna bakılırsa, yüzlerce öldürülmüş Ermeni askerinin bedenleri savaş alanında duruyordu. Bu korku verici…. Bu operasyonu planlayan Ermeni generaller suçludur. Azerbaycan ordusunu yenmek umuduyla neden 20 kilometrelik bir koridor yaptılar? Karlı Zangelan neden savaşmadan teslim oldu? Aynı zamanda Ermenistan, düşmanın insansız hava araçlarının hüküm sürdüğü havayı kontrol etmez.

Ermeni ordusunun saldırısı, sadece namlu topçularının örtüsü altında gerçekleştirildi (aynı zamanda, düşman her şeyi çevrimiçi gördü ve direniş ceplerini bastırdı). Bu arada, Azerbaycan Savunma Bakanlığı çatışmayı ve ana noktalarını neredeyse çevrimiçi olarak ele alıyor.

Azerbaycan'ın bölgenin geri kalanını kontrol etmesi an meselesidir.

Aynı zamanda Ermenistan'ın müttefiki Rusya da, Kafkasya'daki ortağını terk etti. Rusya, Ermenistan'a ne hava savunması, ne yeni silahlar, ne de para yardımı yapılmadı. Türkiye ise müttefiki Azerbaycan'a geniş çapta yardım ediyor.

Öyleyse, Ermenistan Laçin bölgesinde normal bir müstahkem alan yaratırsa, birkaç gün daha dayanabilecek. Ama bu pek olası değil; çünkü Azerbaycan her taraftan baskı yapıyor. Sanırım bugün bir soluklanma olacak, ardından savunma hattı gevşeyecek ve kırılacak. Üstelik artık Azeriler tankları daha geniş bir şekilde kullanabiliyor.
Sonra Azerbaycan ordusu Şuşi'ye, ardından Martuni ve Hocavend'e saldıracak.
Ve hepsi bu, mağlupların vay haline.

*İçerik özetlenerek verilmiştir. Bu makalede yer alan görüşler yazarına aittir. 

Kaynak: Globalwarnews.ru

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)