DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Obama'dan 'radikal İslam' yanıtı

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, meydana gelen saldırılarda kullandığı kavramları eleştirenlere cevap verdi...

15.06.2016 02:46:34

ABD Başkanı Barack Obama, ülkedeki terör saldırılarına ilişkin 'radikal İslam' ifadesini kullanmamasına yönelik eleştirilere dair, "Bu tanımlamayı kullanma neyi değiştirebilir? IŞİD'in Amerikalıları daha az öldürmeleri taahhüdünü mü verdirir?" çıkışında bulundu.

Ajanslarda yer alan habere göre, Orlando'da 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ve IŞİD'e karşı verilen mücadeleye ilişkin bilgi almak üzere ABD Hazine Bakanlığı'nda Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı düzenleyen Obama, ardından terör saldırılarına ilişkin 'radikal İslam' ifadesini kullanmamasına yönelik eleştirileri yanıtladı.

Kongre'deki Cumhuriyetçilerin, "IŞİD'i radikal İslamcılar olarak tanımlamadığımız müddetçe örgütü yenemeyeceğiz" dediklerini hatırlatan Obama, şunları söyledi: 

"Bu tanımlamayı kullanma ne kazandırabilir? Neyi değiştirebilir? IŞİD'in Amerikalıları daha az öldürmeleri taahhüdünü mü verdirir? Daha fazla müttefik mi kazandırır? Cevap bunların hiçbiri. Bir tehdidi farklı bir isimle tanımlamak onu yok etmiyor. Bu siyasi bir dikkat dağıtmadır. 7.5 yıllık başkanlığımda 'radikal İslam' tanımlamasını kullanmadığımızdan dolayı izleyemediğimiz bir strateji olmadı. Hiçbir danışman bir kere olsun ‘Eğer bu tanımlamayı kullanırsak bunu altüst ederiz' demedi."

'ABD'Lİ MÜSLÜMANLARI İNANÇLARINDAN ÖTÜRÜ AYRIMCILIĞA MI UĞRATACAĞIZ?'

İsim vermeden Cumhuriyetçi Parti'den başkan aday adayı Donald Trump'a yüklenen Obama, Trump'ın Müslümanların ABD'ye gelişini yasaklama önerisini sert şekilde eleştirdi. 

"ABD'li Müslümanları inançlarından dolayı ayrımcılığa mı uğratacağız?" diye soran Obama, "Bu bizim istediğimiz Amerika değil. Demokratik ideallerimizi yansıtmıyor. Bizi daha güvenli kılmayacak, daha az güvende bırakacak. DAEŞ'in Batı'nın Müslümanlardan nefret ettiği düşüncesini desteklemek, bu ülkedeki ve dünya üzerindeki Müslümanları her ne yaparlarsa yapsınlar töhmet ve saldırı altında bırakacak. Bu ABD'li Müslümanlara hükümetlerinin kendilerine ihanet ettiğini hissettirecek" diye konuştu.

'ABD'Yİ HEDEF ALIRSANIZ HİÇBİR ZAMAN GÜVENDE OLMAYACAKSINIZ'

Barack Obama, toplantıda IŞİD'e karşı yürütülen kampanyayı da ele aldıkları bilgisini verdi. IŞİD ile mücadelede kayda değer ilerlemeler sağladıklarını dile getiren Obama, sürdürdükleri güçlü kampanya ile örgütün hiç olmadığı kadar baskı altında bulunduğu kaydetti. 

Obama, son dönemde örgütün 120'den fazla üst düzey yetkili ve komutanının öldürüldüğünü anımsattı. IŞİD'in Suriye ve Irak'ta toprak kaybetmeyi sürdürdüğüne işaret eden Obama, “Mesajımız net: Eğer ABD'yi ve müttefiklerimizi hedef alırsanız güvende olamazsınız, hiçbir zaman güvende olmayacaksınız” diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş