SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

NSU davasında tutuklama kararı

Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili Neo Nazi davasında, tutuksuz sanıklarından Andre E. hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

NSU davasında tutuklama kararı
14.09.2017 12:22:53

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında devam ediyor.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme Başsavcılığın talebi üzerine sanıklardan Andre E. hakkında tutuklama kararı çıkardı. Başsavcılık dilekçesinde Andre E.‘nin NSU örgütüne cinayetlerde yardım etttiği, sanığın kaçma tehlikesi bulunduğu, bu nedenle tutuklanması gerektiği vurguladı.

12 YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ

DW Türkçe'nin haberine göre, Sanıklar hakkında mütalaasını açıklayan Başsavcı Herbert Diemer, davanın baş sanığı Beate Zschäpe'nin ömür boyu hapis cezasını almasını talep ederken örgüte yardım etmekle suçlanan tutuksuz yargılanan sanık Andre E. hakkında 12 yıl hapis cezası istedi.

Başsavcı Diemer örgüte yardım etmekle suçlanan tututuklu sanık Ralf Wohlleben hakkında da 12 yıl hapis cezası istedi. Beate Zschäpe ile örgüte yardım etmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti'nin (NPD) eski yöneticilerinden Ralf Wohlleben 2011 yılından beri tutuklu.

Davanın diğer sanıkları ise Carsten S. ve Holger G. de NSU örgütüne işlenen cinayetlerde yardım sunmakla suçlanıyor. Başsavcılık Holger G.'nin beş yıl, Carsten S.'nin ise üç yıl hapis cezası almasını talep etti.

DAVADA SONA YAKLAŞILDI

Federal Başsavcılığın sanıklar hakkında istediği cezaları açıklamasının ardından davanın bugün görülmesine devam edilecek. Sanık avukatları görüş alış verişinde bulunmak istedikleri için duruşma öğleden sonraya alındı. Önümüzdeki dönemde mağdur ve sanık avukatlarının son sözlerini söylemesi ve mahkemenin sanıklar hakkında kararını açıklaması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

NSU örgütü 10 kişiyi öldürmek, iki bombalı saldırı ve 15 soygun düzenlemekle suçlanıyor. NSU'nun diğer iki üyesi Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt yakalanmadan intihar etmişti. Zschäpe ve diğer iki örgüt üyesi 1998 — 2011 tarihlerinde yeraltına inmişti.

Dava süresince şimdiye kadar 815 tanık ve 42 uzman kişi dinlendi, 373 duruşma görüldü. Davadaki her bir duruşmanın ortalama 150 bin euroya mal olduğu tahmin ediliyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR