DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Nijerya Devlet Başkanı Buhari Nijer'de

Nijerya Devlet Başkanı Buhari Nijer'de

7 Yıl Önce
2015-06-03 23:39:41
Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, komşu ülke Nijer'e Boko Haram terör örgütüyle mücadelede destek vermesi çağrısında bulundu.

Buhari, 29 Mayıs'ta görevine başladıktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Nijer'e yaptı. Nijer Devlet Başkanı Mahamadu Issoufou ile görüşen Buhari, Boko Haram'ı kısa sürede yok edeceklerini, ancak terörle mücadelede komşu ülkeler Nijer ve Çad'ın desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Buhari, "Göreve geleli dört gün oldu. Teröre son vermek için çalışmalara derhal başladık. Boko Haram'ı yenmek için komşu ülkelerden destek bekliyoruz" dedi.

Bu arada muhalefet, Buhari'nin Nijer ziyaretini eleştirdi. Halkın Demokratik Partisi'nden Alade Bashiru, AA muhabirine, "Buhari, eski Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın küçük ülkelerle iş birliği yapmasını utanç verici olarak nitelemişti. Şimdi kendisinin bir tür iş birliği sayılabilecek bu ziyaretini nasıl değerlendirmeliyiz?" dedi.

Buhari, yarın da Çad'da temaslarda bulunacak.

Nijerya ordusu, kısa süre önce Adamawa, Borno ve Lobe eyaletlerinde Boko Haram militanlarının kontrolündeki yerlerin kurtarıldığını açıklamıştı.

Adı yerel Hausa dilinde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, yaklaşık 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya'nın kuzeyinde 2002 yılında kuruldu. Örgütün, liderleri Muhammed Yusuf'un 2009'da gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı kitlesel şiddet eylemlerinde binlerce kişi yaşamını yitirdi, binlercesi de yerlerinden oldu.

Boko Haram, dün bir video yayınlamış ve Nijerya ordusunun örgütün elindeki yerleri tekrar kontrol altına aldığı açıklamasını yalanlamıştı. Örgüt lideri Ebubekir Şekau'nun videoda görünmemesi, öldürüldüğü iddialarını yeniden gündeme getirmişti. Yaklaşık 10 dakikalık görüntülerde "İslam Devleti [DAEŞ'in] Batı Afrika Eyaleti" yazan bir bayrak kullanılması da dikkati çekmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nihat

Hem bilmion, hem de bilmedin seyi konusuyon..Cahil herifff

Görüş Bildir Bizimle Paylaş