DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

New York Borsası yükselişle kapandı

New York Borsası yükselişle kapandı

01.06.2015 23:26:30
New York Borsası'nda endeksler, haftanın ilk işlem gününü açıklanan ekonomik verilerin ardından yükselişle tamamladı.

Dow Jones Endeksi 29,69 puan (yüzde 0,16) artışla 18.040,37 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 4,34 puan (yüzde 0,21) değer kazanarak 2.111,73 puana çıktı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 12,90 puan (yüzde 0,21) primle 5.082,93 puan oldu.

Endekslerin yönünde ABD'de bugün açıklanan veriler belirleyici rol oynadı. Buna göre, kişisel harcamalar nisan ayında değişmezken, kişisel gelirler yüzde 0,4 ile beklentinin üzerinde arttı. Fiyatı değişkenlik gösteren gıda ve enerji kalemlerini içermeyen çekirdek PCE endeksi ise nisanda aylık yüzde 0,1 artışla yıllık bazda yüzde 1,2 oldu. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon hesaplamalarında tercih ettiği çekirdek PCE endeksinin aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda 1,3 artması bekleniyordu.

Öte yandan, mayıs ayına ilişkin ISM İmalat Sanayi Endeksi 52,5 ve PMI İmalat Sanayi Endeksi 54 ile beklentinin üstünde gerçekleşti.

Piyasaları etkileyen bir başka gelişme ise Boston Fed Başkanı Eric Rosengren'in açıklamalarıydı. Rosengren, ABD ekonomisinin yılın başında gösterdiği zayıflığın sürebileceğini belirterek, "Para politikasını sıkılaştırmaya başlamak için gerekli şartlar sağlanmadı" görüşünü dile getirdi.

Analistler, piyasaların yarın nisan ayı fabrika siparişlerini takip edeceğini ifade ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ALİCAN

Sayın Erdoğan dahil siyasetçiler bazen sözlerini halk psikolojisini düşünmeden ve açıklamaya muhtaç şekilde söylüyorlar. Kötü niyetli siyasetçiler de halka çarpıtarak aktarıyorlar. HDPKK'nın en iyi yaptığı işin yalan-dolan demeden propaganda ve çarpıtma olduğunu Türkiye siyasetçileri halâ anlamadı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş