SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Netanyahu'ya Liberman'dan olumsuz cevap

Netanyahu'ya Liberman'dan olumsuz cevap

İsrail'de koalisyon hükümeti kurması için kendisine tanınan sürenin sonuna yaklaşan Netanyahu'nun tüm sağ parti liderlerine yaptığı çağrıya, İsrail Evimiz Partisi lideri Liberman'dan olumsuz cevap geldi.

Netanyahu'ya Liberman'dan olumsuz cevap
26.5.2019 19:35:23

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mecliste temsil edilen sağ partilerin liderlerini, koalisyon hükümetinin kurulmasının önündeki en önemli engel olarak gösterilen askerlik yasa tasarısını görüşmek üzere toplantıya çağırdı.

Sosyal medya hesabından yayımladığı görüntülü mesajda Netanyahu, yeniden erken seçime gidilmesini engellemek amacıyla zorunlu askerlik yasa tasarısına ilişkin yeni önerisi olduğunu belirterek, Meclisteki tüm sağ partilerin liderlerine bu akşam bir araya gelmeyi teklif etti.

Sağcı bir hükümetin kurulması ve gereksiz yere yeniden erken seçime gitmeyi önlemek için "son kez" çaba harcadığını söyleyen Netanyahu, "Sunacağım askerlik yasa tasarısı, İsrail ordusu tarafından oluşturulan ilkelere ve onun verilerine dayanıyor. Bu nedenle bu tasarının reddedilmesine hiçbir neden yok." dedi.

NETANYAHU'YA LİBERMAN'DAN RET

Netanyahu liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için kilit role sahip İsrail Evimiz Partisi lideri ve eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman'dan Başbakan'ın davetine olumsuz yanıt geldi.

Önceki açıklamalarında Ultra-Ortodoks Yahudilerin de (Haredi) askere alınmasını zorunlu hale getirecek yasa tasarısının Meclisten geçmemesi halinde koalisyona katılmayacağını ve kurulacak azınlık hükümetine de destek vermeyeceğini dile getiren Liberman, İsrail'in Kanal 12 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Konuşacak bir şey yok." diyerek Netanyahu'nun davetine katılmayacağını bildirdi.

Koalisyon hükümetini kurması için Netanyahu'ya tanınan süre çarşamba akşamı dolacak. Liberman'ı ikna etmeye çalışan Netanyahu ve partisi Likud, bugün yaptıkları açıklamalarla erken seçim seçeneğinin gündemde olduğunu dile getirerek eski Savunma Bakanı üzerinde baskı kurmaya çalışmıştı.

NETANYAHU'NUN İŞİ ZOR

Koalisyon hükümetinin kurulması için kilit role sahip İsrail Evimiz Partisi, Mecliste 5 milletvekiline sahip ve Netanyahu liderliğindeki hükümete katılmak için askerlik yasa tasarısının Meclisten geçmesini şart koşuyor.

Liberman'ın liderliğindeki parti, koalisyon hükümetine katılmazsa Netanyahu'nun partisinin başı çektiği 5 sağ partinin sandalye sayısı 60'ta kalarak güvenoyu için gerekli 61 milletvekiline ulaşamıyor.

Netanyahu, Liberman'ın şartını kabul ederse de koalisyon hükümetinde bulunmayı kabul eden ancak söz konusu yasaya karşı çıkan 8'er milletvekilli "Şas" ile Yahudi Birleşik Tevrat Partisinin desteğini kaybedecek.

Ultra-Ortodoks Yahudileri temsil eden Şas ve Yahudi Birleşik Tevrat Partisi, daha önceden yaptığı açıklamalarda, askerlik yasasının gündeme gelmesi halinde koalisyon hükümetine katılmayacaklarını ilan etmişti.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ ASKERLİK YASASI

Ultra-Ortodoks Yahudilerin dini okullarında (Yeşiva) eğitim gören öğrencileri de askere almayı ve asker sayısını artırmayı öngören yasa tasarısı, koalisyon hükümetinin kurulmasının önünde en büyük engel olarak gösteriliyor.

Söz konusu tasarı, geçen yıl yeniden gündeme gelmiş ancak Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinde yaşanan çatlaklar nedeniyle Meclise sunulmamıştı.

Askerliğin zorunlu olduğu İsrail'de yasalar gereği Yeşiva'da eğitim görenler askerlik görevinden muaf tutuluyor.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

ıghjkl / 26.5.2019 19:45:49
inşallah abd rusya israil avrupa ülkelerinin tamamı myanmar dünyanın en işgalci en darbeci en insanlığın yüz karası ülkelerdir allahın izniyle bu ülkeler hak ettiği cevabı allahtan alır
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR