DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Neden herkes Sinabung'dan korkmuyor?

Sumatra'da 400 yıldır uyuyan ve beklenmedik bir şekilde uyanan aktif bir yanardağ olan Sinabung, çevresindeki korunma bölgesi, dünyanın dört bir yanından gelen en umutsuz maceracıları cezbediyor.

1 Yıl Önce
2020-08-20 11:21:46

Sumatra'da 400 yıldır uyuyan ve beklenmedik bir şekilde uyanan aktif bir yanardağ olan Sinabung, çevresindeki korunma bölgesi, dünyanın dört bir yanından gelen en umutsuz maceracıları cezbediyor.

Bir evin, okulun, çiftliğin yanardağın patlaması sırasında panik içinde terk edilen ıssız sokaklar, giderek çürüyor ve sözde kırmızı bölgeye erişim resmi olarak yasaklandı. Bununla birlikte, bazı yerliler ve turistler, tehlikeleri ve riskleri göze alarak Sumatra hayalet kasabasına girmeye başardılar.

İzvestia gazetesinin fotoğraf galerisinde yayınlanan Sumatra hayalet kasabasından çekilen ilginç görüntüler şöyle:

1597198550

Yüzyıllar süren bir aradan sonra ilk patlama 2010'da burada meydana geldi.

Yüzyıllardır insanların dibinde yaşadığı, hayat bulduğu bu dağ, yanardağın patlaması ile birlikte beklenmedik bir şekilde dev bir kül tabakası yaydı. Uyanmış yanardağın yakınında bulunan iki kişi hayatını kaybetti.

1597198550-2
Panik içindeki yetkililer, çevredeki yerleşim yerlerinden 30 binden fazla sakini tahliye etti.

Ancak bir süre sonra tüm eşyalarını terk eden ve geçici kamplara yerleştirilenlerin evlerine dönmelerine izin verildi.

1597199119

Hepsi geri dönmedi, çoğu risk almamayı seçti. İlk patlamadan bu yana geçen yıllarda onlarca konut, çiftlik, kamu binası kaderine terk edildi.

1597198672

2014'te güçlü bir yeni patlama, 14 kişiyi öldürdü. Bir sıcak gaz ve kül akışı çevredeki yerleşim birimlerini kapladı. Okullardan birinde zamanla kaçacak vakti olmayan üç öğrenci ve bir öğretmen de hayatını kaybedenler arasında yerini aldı.

Bu olayın ardından yetkililer, daha fazla ölümü önlemek için Sinabung çevresinde bir korunma bölgesi oluşturdu.

1597199500

Tehlike bölgesinin sınırına yerleştirilen birçok uyarı levhasına rağmen, burada zaman zaman insanlar beliriyor. Bölgenin bazı yerel sakinler, terk edilmiş mallarına bakmaya, çiftliklerini ziyaret etmeye veya ihtiyaç duyduğu herhangi bir şeyi almaya geliyor.

Gezginler ise, meydana gelebilecek yeni patlamalara rağmen ıssız ve kül kokan sokaklarda dolaşarak, yanardağın öfkesinden sonra geride kalan yıkımın fotoğrafını çekmeye çalışıyor.

1597199616

Yerkabuğunun aktif tektonik değişimlerinin devam ettiği Pasifik Ateş Çemberi'nin bir parçası olan yanardağ, tüm bu yıllar boyunca aktif olmaya devam ediyor.

2016'da patlaması sırasında yedi kişi öldü. Son günlerde, birkaç kez, etrafındaki her şeyi kalın bir tabaka halinde kaplayan ve günü geceye dönüştüren dev kül tabakaları attı.

Volkanologlar, Sumatra sakinlerini dikkatli olmaya ve Sinabunga aktivitesinde daha fazla artışa dikkat çekiyor. 

Kaynak: İzvestia

Çeviri: Feyza Akyıl

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş