Musul'u kurtarma operasyonu ertelendi

Irak hükümetinin ABD öncülüğünde Musul'u IŞİD'den geri almak için yapmayı planladığı operasyonun sonbahara ertelendiği öğrenildi.

12.07.2015 13:19:40

Irak hükümetinin önceliği Ramadi'ye verdiği ancak hiçbir ilerleme sağlanamadığı için Musul'a geçilemediği belirtiliyor.

Konuyla ilgili konuşan Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan, Musul operasyonunun sonbahara mevsimine ertelendiğini açıkladı.

Kaplan, "Musul operasyonu sonbara kaldı. Çünkü merkezi Irak hükümeti her fırsatta Ramadi IŞİD'ten temizlenmeden 'Musul'a geçiş yok' diyor. Ramadi'nin kurtarılması için yapılması gereken çok şey varken Musul operasyonu yakın zamanda başlamayacaktır. Ramadi operasyonu sonrası ordunun toparlanması ve ciddi bir plan yapması mutlaka zaman alacaktır. Ayrıca Musul operasyonu sanıldığı gibi kolay olmayacaktır" dedi.

Musul operasyonu için hazırlanan Sünni güçlerin (Haşdi Vatani) dağıldığını ileri süren Kaplan, şöyle konuştu: Musul yakınlarındaki Başika bölgesindeki askeri kamplarda eğitim gören Musul polis sayısı neredeyse 10 bini buluyordu. Ancak ramazan öncesi Irak İçişleri Bakanlığının talimatıyla eğitimin bu bölgede değil, Bağdat'ta devam etmesi kararlaştırıldı. Gerekçe olarak ise 'kamplarda mali yolsuzluk var' denildi. Askeri kamplarda yaklaşık 10 bin polis eğitim görüyordu. Bağdat'a eğitim için gidenlerin sayısı ise sadece bin 500'de kaldı. Musullu polislerin büyük bir kısmı Sünni Türkmen olduğu için Bağdat'a giderek can güvenliğini tehlikeye atmak istemiyor. Bu polisler 5 aydan beri maaş almadıklarından dolayı eğitimi de terk etmeye başladılar.

TÜRKİYE'NİN DESTEK VERECEĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Musul Valisi Esil Nuceyfi, Irak ordusunun ABD desteğiyle bu yıl IŞİD'i Musul'dan çıkarmak için yapacağı kara harekâtına Türkiye'nin de destek vereceğini iddia etmiş, Hürriyet'e konuşan bir Türk yetkili ise “Kara birliği göndermeyiz” derken, lojistik ve mühimmat desteği olabileceğini söylemişti.

ABD'DEN YARDIM İSTEDİK

Kaplan, Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u kurtarmak için ABD'den destek istediklerini dile getirerek, "6 ay önce ABD Kara Kuvvetlerinin Musul operasyonunda aktif rol almalarını istedik. Bu yöndeki talebimizi ABD Bağdat Büyükelçiliğine resmi olarak ilettik. Şu ana kadar yanıt almadık. Amerikalılar, 2003 yılı sonrası Irak'ta kaldıkları için araziyi çok iyi biliyor. Ülkenin coğrafyasını, etnik ve mezheplerini tanıma noktasında iyi bir bilgi ve birikime sahipler. Bugün Musul ve IŞİD'in kontrolündeki bölgelere hava saldırısı düzenleyen ABD Hava Kuvvetleri yerel istihbarattan ziyade geçmişteki kaynaklarına itimat ediyor. Bu yüzden Amerikan kuvvetlerinin desteğine ihtiyacımız var" değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul 10 Haziran 2014'te IŞİD'in eline geçmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kürtoglu Kürt

Butun dunyanin bas edemedigi vahsi bir teror orgutu tek basina durduran Kürtlerin konferansa katilmasina mi karsi cikiyor türkler. Sanirim isid ve el nusranin davet edilmemesine uzuluyorlar. Ama daha cok aglayacaklar. Bu yuzyil Kurtlerin tarih sahnesine cikisinin yuzyili. 100 sene once cakallik ve hilelerle Kurtlerden alinan toprak,kimlik ve ulusal haklari Kürtlere vermek zorunda kalaiyor emperyalistler.