Mustafa Çalık kimdir?

Mustafa Çalık kimdir?

Türk siyaset bilimci Mustafa kimdir? İşte Mustafa Çalık'ın biyografisi...

Beş çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Mustafa Çalık, 1956 senesinde Gümüşhane'nin Çalık köyünde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Sonrasında Boğaziçi Üniversitesi'nde başladığı doktora eğitimini dört ay sonra bırakmak zorunda kaldı. 1980 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) çalışmaya başladı. 1984 senesinde uzman oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından da bir grup arkadaşıyla birlikte Yeni Sözcü dergisini kurdu. 1983 senesinde Yeni Hamle dergisinin çıkartılmasında da büyük rol oynadı.

DPT'DEN İSTİFA ETTİ

1983-1984 seneleri arasında Ankara ile Hacettepe Üniversiteleri'nde Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi alanında dersler verdi. 1985-1987 senelerinde de Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Denver Üniversitesi'nde milletlerarası politika alanında master yaptı. 1986 yılında da DPT'den istifa ederek Türkiye Günlüğü dergisini yayımlamaya başladı. Öte yandan Yeni Ufuk, Kurultay, Ayyıldız ve Bugün gazetelerinde de yazılar yazdı. Cedit Neşriyat'ın editörlüğünü de yapan Çalık, doğduğu köyde hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Çalık'a Mide Kanseri teşhisi konulmuş, Çalık ise sosyal medyadan yaptığı açıklamasında sevenlerinden dua çağrısı yapmıştı...

Eserleri

MHP Hareketi / Kaynakları ve Gelişimi

Siyasi Yazılar

Teorik Denemeler