SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Murat Bardakçı Koç ailesinin soyunu yazdı

Murat Bardakçı Koç ailesinin soyunu yazdı

Murat Bardakçı; hayatını kaybeden Mustafa Koç'un, Hacı Bayram-ı Velî'nin 20. göbekten torunu olduğunu söyledi.

Murat Bardakçı Koç ailesinin soyunu yazdı
25.1.2016 11:54:06

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, "Mustafa Koç'un 20. göbekten ceddi kimdir bilir misiniz?" başlıklı yazısında Koç ailesi ile ilgili bilgiler paylaştı.

Bardakçı, Koç ailesinin Hacı Bayram-ı Velî'nin soyundan geldiğini söyledi.

Murat Bardakçı'dan Koç ailesi yazısı

koc_4551

Ayaktakiler: (Soldan sağa) Güldem Meserretçioğlu, Suna Koç, Sevgi Koç, Gülgen Kütükçü ve Özmen Aktar. İstanbul, 1959

Murat Bardakçı'nın yazısından bir kısım;

Vehbi Koç ile ortağı Bernar Nahum'un Hahambaşı Haim Nahum ile hiçbir alâkaları yoktur. Vehbi Bey'in kimin oğlu olduğu zaten belli: Ankaralı Koçzade Hacı Mustafa Efendi'nin oğlu, Bernar Nahum ise Haliç taraflarının sâkinlerinden ve İstanbul'un Musevî cemaatinden orta halli bir esnafın çocuğudur ve ailesi Adrian Streather'in yayınladığı “Monsieur Bernar Nahum” isimli biyografide detayları ile anlatılmıştır. Ama dedim ya, soyadı benzerliğinden bile bu kadar palavra atıp ortalıkta “üstad” diye dolaşmak varken işin doğrusunu öğrenmek için araştırmaya ne gerek var?

Ve, meselenin asıl önemli tarafı, Koç ailesinin ceddi..

jaci-bayram_1462

EVLİYA TORUNLARI

Aile, Anadolu tasavvufunun ve Melâmetî yolunun en önemli isimlerinden olan Hacı Bayram-ı Velî'nin soyundan gelir; rahmetli Vehbi Bey, 1352 ile 1429 arasında yaşayan ve İkinci Murad zamanında çok daha etkili bu büyük evliyanın 18., Rahmi Bey 19., dün defnedilen Mustafa Koç da 20. göbekten torunlarıdır.

VEHBİ KOÇ'UN SOYAĞACI

Hacı Bayram-ı Velî - Şeyh Ahmed Baba - Şeyh Edhem Baba - Şeyh Tayyib Baba - Şeyh Salih Baba - Şeyh Mehmed Baba - Şeyh Ahmed Baba - Şeyh Kasım Baba - Şeyh Tayyib Baba - Şeyh Ahmed Muhlis Baba - Şeyh Mehmed Tayyib Baba - Şeyh Şemseddin Bayramoğlu - Şeyh Mustafa Baba - Şeyh Salih Baba - Haydar Baba - Mustafa Bey - Ahmed Bey - Necibe Hanım - Vehbi Koç.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN


    YORUM YAZ

YORUMLAR

nevzat çaycı / 9.6.2019 21:16:14
sayın bardakçı ana tarafından soy ağacı tamamda asıl soy ağacı baba tarafı bide onu açıklasana seni alnından öpelim
yavuz turan / 27.11.2018 03:23:44
kaynak nerde peki buraya yazmıs isimleri .ustelık damatları yahudı bunların hep nasıl evlıya torunu bunlar .
Mehmet / 25.1.2016 20:26:45
İsterse peygamber torunu olsun. Bankası olan faizcinin biriydi, yanı Allah'a ve rasulune savaş açmış olanlardandı.
Mehmet OLGUN / 25.1.2016 20:08:30
Bu durumdan Mustafa KOÇ ve tüm Koç Ailesinin haberi yok herhalde. Sadece Murat Bardakçı biliyor OLMALI, ZİRA; Koç Ailesinin Yaşam Biçim ve Şekli Hacı Bayram-ı Veli İle Hiç mi HİÇ Bağdaşmıyor...
ok / 25.1.2016 17:09:47
Biri yahudi haham torunu der, diyeri evliya torunu der. bir kisim osmanli devletinin hazinesini caldi der, diyer kisim hazineye sahip cikti der.. Bazilari gine camideki toren gosteristi asil cenaze gizli rituellerle ugurlandi der... Sunu unutmayalim gavurda olsa muslumanda olsa, bir insanin vatana ve millete yaptigi faydasinin veya zararinin, hainlik failiyetler veyahut hayir isler ile olculur.... bu adam soysuz mu? soylu mu ? sorununa gelince diger tarafta sormayacaklar.....
sadosan / 25.1.2016 16:33:30
'Hacı Bayram-ı Velî - Şeyh Ahmed Baba - Şeyh Edhem Baba - Şeyh Tayyib Baba - Şeyh Salih Baba - Şeyh Mehmed Baba - Şeyh Ahmed Baba - Şeyh Kasım Baba - Şeyh Tayyib Baba - Şeyh Ahmed Muhlis Baba - Şeyh Mehmed Tayyib Baba - Şeyh Şemseddin Bayramoğlu - Şeyh Mustafa Baba - Şeyh Salih Baba - Haydar Baba - Mustafa Bey - Ahmed Bey - Necibe Hanım - Vehbi Koç'........... Habertürkte Foto verilmiş ve Vehbi Koç'un annesi:Fatma Koç. Vehbi Koç'un annesi Fatma mı yoksa Necibe Hanım mı?
M / 25.1.2016 15:07:18
Yahu, ne alaka? Bu ne biçim bir gericilik? Herhangi fani ve acz ve fakir bir merhumun arkasindan, bu adam falanca kisinin 20.ci göbekten torunudur demenin ne ehemmiyeti ne anlami varki? Adam, zaten, millete ve devlete faydali isler yapmis, eserler birakmis, adil davranmis, indiregandi ile sadece ben ben ve yine ben dememis, ise, isterse iblisin soyundan gelsin, gene iyi insandir. GErçekten bu çok bagnaz bir cehalete isaret, çok azili bir hastalik bu anlayis! yazari bastan sona kiniyorum bu bilinçalti dayatmasindan dolayi!
alia / 25.1.2016 13:33:29
Kör ölür badem gözlü olur, zengin ölür evliya olur...
kul / 25.1.2016 13:06:08
Evliya ilan ettiniz türbesini ne zaman yapacaksınız. Bir an önce gidip dilekler dileyelim çaput bağlayalım eksiklerimizi giderelimNegünlere kaldık Allahım ümmeti bunlardan muhafaza eyle.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR