DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mültecilere kapı kapatan bakana tepki yağdı

Avusturya'da sivil toplum örgütleri, mülteci başvurularını durdurduklarını açıklayan İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner'in istifa etmesini istedi.

20.06.2015 10:24:59

Avusturya'da sivil toplum örgütleri, mülteci başvurularını durdurduklarını açıklayan İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner'in istifa etmesini istedi. Başkent Viyana'da "Mülteciler Tehlikede" ve "Sola Dönüş" derneklerinin üyeleri, İçişleri Bakanlığı önünde toplanarak Bakan Mikl Leitner'i protesto etti. "Mülteciler hoş geldiniz", "Avrupa sınırlarına duvar yapmayın" ve "Kaçış yollarını açın" yazılı pankartlar açan yaklaşık 700 eylemci, "ırkçı sığınma politikaları ve mültecidüşmanlığına son verilmesi" çağrısında bulundu. Başvuruların yeniden başlatılmasını isteyen eylemciler, "Irkçılığa hayır" ve "Beceremiyorsan istifa et" sloganları attı.

İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, geçen günlerde mülteci başvurularını durdurduklarını açıklamış ve tepkilere neden olmuştu. Eylemde konuşan Michael Genner, iltica hakkının hafife alınmaması gerektiğini ifade ederek "Avusturya'nın insani ve sosyal bir siyasete ihtiyaç vardır. İltica düşmanı siyasetin hemen bitmesi için uyarıyoruz. İçişleri Bakanı'nı istifaya çağırıyoruz" dedi. Yeşiller Milletvekili Alev Korun, savaştan kaçanların mültecilik başvurularının durdurulmasının kabul edilemez olduğunu belirterek "Mültecilerin sınır dışı edilmesi insanlığa yakışmaz. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmeli" ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

d

Rahmat olsun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan