DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Muhammed Dahlan FETÖ'ye finansal destek sağladı'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'ye destek sağlayan uluslararı şebekeler bir bir gün yüzüne çıkıyor. İngiliz gazeteci David Hearst, darbe girişiminde Birleşik Arap Emirlikleri'nin rolü olduğunu iddia etti.

6 Yıl Önce
2016-07-30 14:49:02

Yeni ŞAFAK'ın haberine göre; İngiltere'de yayın yapan The Guardian'ın eski editörü David Hearst, Türkiye'deki darbe girişiminde FETÖ'cü hainlerle Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) işbirliği içinde olduğunu iddia etti. Hearst BAE'nin darbeyi Muahmmed Dahlan üzerinden finanse ettiğini söyledi.

İngiltere'de yayın yapan The Guardian'ın eski editörü olan David Hearst, yönetici olarak da görev aldığı Middle East Eye'de önemli açıklamalarda bulundu.

MISIR'A SIĞINDI 

Hearst yaptığı açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Türkiye'deki darbe girişimine parasal destek sağladığını öne sürdü. Darbe girişiminin başarısız olmasından sonra Muhammed Dahlan'ın BAE'den kaçarak Mısır'a sığındığı iddia edildi. BAE darbe girişiminden 16 saat sonra darbeyi kınadığını açıkladı.

Filistin'de doğan Muhammed Dahlan, El Fetih'in potansiyel lideri olarak görülüyor. Kirli ilişkiler ağı yüzünden Filistin'de çok sevilmeyen Dahlan, Türkiye'ye de karşı olan BAE tarafından bir süredir himaye ediliyordu. FETÖ'cü hainlerin darbe girişiminin başarısız olmasından sonra Mısır'a kaçtığı söyleniyor. Daha önceden Yaser Arafat'a suikast planı yaptığı yapmasıyla gündeme gelen Dahlan bu yüzden Filistin'den kaçmak zorunda kalmıştı.

BAE'nin Muhammed Dahlan üzerinden darbeyi finans etmesini Ocak ayında Gerçek Hayat Dergisi, 'Erdoğan'a çok uluslu darbe planı" kapağıyla sayfalarına taşımıştı. Yaser Arafat'ın ölümünden sorumlu tutulan El-Fetih üyesi Muhammed Dahlan'a Erdoğan'ı devşirme işini ihale edildiği, ve bu hain plan için 70 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığı belirtilmişti. Müslüman Kardeşler'e yönelik olumlu politikası nedeniyle düşman bellenen AK Parti hükümetine zarar vermek için BAE'nin, Gezi Parkı eylemleri sırasında Dahlan üzerinden girişimlerde bulunduğu konuşulmuştu. Hatta Dahlan'ın, Mısır medyasına akıttığı parayla susturduğu ve bilerek İhvan'a karşı yayınlar yaptıldığı da o dönem konuşulan iddialar arasındaydı.

Mursi'ye yapılan darbeyi Erdoğan'a yapmayı hedeflediler

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş