Moskova neden Rusya-Çin sınırına binlerce asker gönderiyor?

'Eur Asian Times’da, “Gerilimin Ortasında Rusya, Çin Sınırına Binlerce Asker Gönderiyor” başlıklı yayımlanan analiz haberde, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, büyüyen dış tehditlerin ortasında, Çin sınırı boyunca Uzak Doğu'daki askeri varlığını artırma çabalarına başladı” denildi.

22.09.2020 09:34:16

'Eur Asian Times'da, “Gerilimin Ortasında Rusya, Çin Sınırına Binlerce Asker Gönderiyor” başlıklı yayımlanan analiz haberde, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, büyüyen dış tehditlerin ortasında, Çin sınırı boyunca Uzak Doğu'daki askeri varlığını artırma çabalarına başladı” denildi.

Rusya'nın Çin sınırına asker göndermesi ile ilgili analiz haber şöyle:

Çin-Hindistan ve Çin-Tayvan sınırı yakınlarında gerginlikler tehlikeli bir şekilde alevlenirken, Rusya neden Çin yakınındaki sınırını güçlendirmek istiyor?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, büyüyen dış tehditlerin ortasında, Çin sınırı boyunca Uzak Doğu'daki askeri varlığını artırma çabalarına başladı.

Savunma Bakanı Sergei Shoigu'ya göre, Moskova'nın takviye gönderme kararı, Rusya'nın Çin ile doğu sınırını ve daha geniş Asya-Pasifik bölgesini kapsayan bir alan olan "stratejik doğu yönü" nde yükselen gerilimin arkasında geliyor.

Yeni tehditlerin ne olduğuna veya ek birliklerin tam olarak nerede konuşlandırıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmasa da, Rus Savunma Bakanı Shoigu, bölge için 500 birim yeni ve modernize edilmiş ekipmanın yanı sıra donanmanın Kuzey Filosunda bazı iyileştirmeler sözü verdi.

Moskova Carnegie Center'daki analist Alexander Gabuev ise, "Rusya savunmasız kalamaz ve ayrıca hava kuvvetleri, savunma ve personel açısından yeteneklerini orada çalıştırması gerekiyor" dedi.

Haberlere göre, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova'nın endişelerinin kendi bölgesi dışındaki ülkelerin eylemlerine odaklandığını söyledi. Peskov, "Elbette bunların tümü bu bölgede istikrara katkı sağlamaz" dedi.

ABD ile Çin arasında Güney Çin Denizi'nde Trump yönetiminin bölgedeki varlığının artması nedeniyle Pekin'i kızdırmaya devam eden ve neredeyse tüm bölgeyi talep eden gerginlikler arttı.

Uzmanlar, Pekin'in kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Tayvan adası ile ABD'nin artan bağlarının bölgede olası bir çatışmaya yol açabileceğine inanıyor.

Rusya ve Çin arasındaki ilişkiler ise son yıllarda önemli ölçüde iyileşirken, Moskova'nın ölümcül S-400 karadan havaya füzelerinin (SAM) ikinci partisini bu yılın başlarında Pekin'e askıya alma kararı, bir şekilde ittifakı sorgulamıştı.

S-400 füzelerinin ilk partisini 2018'de teslim alan Pekin, Moskova'nın önceden belirlenmiş bir tarih olmaksızın diğer teslimatları askıya aldığını gördü. Çin basınında çıkan haberlere göre ise askıya alma kararı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daha önce Pekin'i casusluk yapmakla suçlamasından kaynaklanıyor.

Kaynak: Eur Asian Times

YORUMLAR (0)