Moritanya'da cezaevinde isyan

Moritanya'da cezaevinde isyan

31.08.2016 12:28:19
Moritanya'nın başkenti Novakşot'ta bulunan El-Kasr Cezaevi'nde çıkan isyanın güvenlik güçlerince bastırıldığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, El-Kasr Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlüler "işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları" gerekçesiyle sabah saatlerinde isyan başlattı. Cezaevindeki bazı eşyaların ateşe verildiği olayda, duman ve alevlerin binadaki koğuşların içini sarması üzerine panik yaşandığı belirtildi.

Güvenlik güçlerinin isyanı bastırmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı, çevre bölgelerden de cezaevine takviye güç gönderildiği kaydedilirken, atılan göz yaşartıcı gaz nedeniyle çok sayıda tutuklu ve hükümlünün bayıldığı veya boğulma tehlikesi geçirdiği aktarıldı.

Novakşot'taki El-Kasr Cezaevi'nde bir kişinin ameliyat sırasında vefat etmesi üzerine, 2015 yılında onlarca kişi açlık grevi başlatmış, yerel basında da cezaevindeki kötü muamelelere ilişkin fotoğraflar yayınlanmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Raportörü Juan Mendez de Moritanya'da resmi olmayan alıkonulma merkezleri olduğunu belirtmiş, yetkililerin bu merkezlerin varlığını kabul ettiğini ifade etmişti.

Mendez, 3 Şubat 2016'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Moritanya'daki cezaevlerinde bulunanların büyük kısmının aşırı yoğunluk, yetersiz sağlık koşulları ve psikolojik baskılar altında gayrı insani şartlarda yaşadığını dile getirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)