DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MHP’den Biden’ın teklifine ret

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in MHP’ye yaptığı görüşme talebini neden reddettiklerini açıkladı.

6 Yıl Önce
2016-01-22 15:46:23

İHA'nın haberine göre, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın MHP'den bir görüşme talebi olduğunu belirten MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Biden'in bu talebini reddettiklerini söyleyerek, reddetme gerekçesi olarak talebin zemini, maksadı ve katılımcıların profilinin dikkate alındığını kaydetti.

Yuvarlak bir masada yabancı bir devlet adamının etrafında Türkiye'nin iç meselelerinin konuşulmasını doğru bulmadıklarının altını çizen Vural, “ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın bir görüşme talebi olmuştur, ancak daha sonra bu görüşme talebinin muhtemel konusu ve gerekse diğer siyasi partilerin temsil seviyesi dikkate alındığında davetin mahiyet ve maksadı dikkate alınarak MHP'nin böyle bir zeminde bulunamayacağı ifade edilerek muhataplarına iletilmiştir

“Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik güçlerimizin bölücü terör örgütü ile yoğun bir mücadelesi varken, zihniyeti belli yapısı malum temsilcilerle yabancı bir devlet adamı etrafında buluşmak doğru değildi” ifadelerini kullanan Oktay Vural, bağımsız ve egemen Türk milletini temsil eden bir parti olarak yabancı bir devlet adamı başkanlığında böyle bir toplantıya katılmayı uygun görmediklerini ifade etti

“SİLAHLARININ PKK'DA, PYD'DE NE İŞİ VAR SORUSUNU SORARDIM”

Vural, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile doğrudan görüşme imkanı olsaydı neler konuşacakları konusunda ise şunları söyledi:

“Terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu söyleyen bir ülkenin silahlarının PKK'da, PYD'de ne işi var sorusunu sorardım. Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü PYD'ye silah yardımının ve bu silahların Türkiye'de kan döken bir terör örgütünün elinde olmasının ne anlama geldiğini sorardım. PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye silah yardımı yaparak Suriye'nin kuzeyinde bir Kürdistan kurulmasının yolunu açan adımların Türkiye'nin bütünlüğüne ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu kendilerine söylerdim. Irak'ın kuzeyinde PKK terör örgütünün varlığına neden müsaade edildiğini, IŞİD ile mücadele konusunda bir ortaklık arayanların PKK terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde varlığına nasıl tahammül gösterdiğini, neden bu konuda birlikte hareket edilmediğini söylerdim.

Türkiye'nin bir Kürt meselesi olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin milli devlet ve üniter devlet ekseninde geleceğe bakabileceğini, bu eksende siyasi çözüm arayışlarının aslında cumhuriyetimizi siyasi olarak bölünmeye götüreceğini ifade ederek terörle mücadele edilmesi gerektiğini söylerdim. Terör örgütünü meşrulaştırarak, siyasi amaçlara ulaşılmasının aslında demokrasiye bir darbe olduğunu belirterek Türkiye'nin terörle mücadelesine destek olunması gerektiğini ifade ederdim. Irak'ın kuzeyinde Barzani ile, Suriye'de PYD ile ABD'nin ilişkileri dikkate alındığında bu coğrafyada olan Türkmen varlığının hayati ve siyasi varlığının neden desteklenmediğini kendilerine ifade ederdim.

Türkiye'nin Başika'da bulunmasına tepki gösteren Biden'a ABD'nin Irak'ta ne işi var sorusunu sorardım. Türkiye'nin mücadelesinin Türkiye'yi bölmek isteyen PKK ile olduğunu, Türkiye'nin Kürt kökenli kardeşleri ile bir sorunu olmadığını kendilerine ifade ederdim. Türkiye'nin özyönetim, özerklik adı altında siyasi birliğini dumura uğratacak yabancı projelerin bu coğrafyada barışa ve huzura hizmet etmeyeceğini, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit edecek bu girişimler karşısında ABD ve diğer ülkelerin Türkiye'nin yanında yer alması gerektiğini kendilerine ifade ederdim.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş