DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MGK sonrası açıklama! OHAL kalkacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu, 4 saatin ardından sona erdi.

5 Yıl Önce
2017-03-29 19:55:21

TIMETURK|HABER MERKEZİ

2017'nin ikinci Milli Güvenlik Kurulu(MGK) toplantısı sona erdi.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen MGK toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de saat 15.20'de başlayan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Toplantının bitiminin ardından yazılı açıklama geldi.

Açıklamada, Suriye ve Irak'taki siyasi gelişmelerin konuşulduğu bildirildi.

MGK bildirisinde OHAL ile ilgili herhangi bir açıklama yer almadı.

Açıklamada, "Türkiye'nin terörist ilan ettiği gruplara müttefiklerimizin destek vermesi dostane ilişkileri zedeler." ifadesi dikkat çekti.

İşte o açıklama:

"Son günlerde Türk siyasetçi ve devlet adamlarına karşı bazı Avrupa ülkelerinde muhatap hükümetlerce sergilenen uluslararası hukuk kurallarına ve diplomatik teamüllere aykırı tutum ve davranışlar ile bu kapsamdaki İslam karşıtı ırkçılık faaliyetleri değerlendirilmiştir. Devletimizin fiziki saldırılara maruz kalan vatandaşlarımızın hak ve hukukunun müdafaası hususunda alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir.

Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir.

Suriye ve Irak'ta DEAŞ terör örgütü ile mücadelede PKK/PYD-YPG terör örgütü unsurlarının kullanılmasının, bölgede huzur ve güven ortamının tesisine katkı sağlamayacağı, bilakis orta ve uzun vadede yeni sorunların ortaya çıkmasına sebep olacağı bir kez daha kaydedilmiştir. Bölgedeki tüm terör örgütleri ile etkin şekilde mücadele eden Türkiye'nin terörist olarak ilan ettiği gruplara, müttefiklerimizin para, silah, askeri malzeme desteği vermesinin dostane ilişkilerimizi zedeleyeceği özellikle vurgulanmıştır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş