DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mesut Barzani yeniden aday

Mesut Barzani, 20 Ağustos'ta düzenlenecek başkanlık seçiminde yeniden aday olacak

13.06.2015 18:56:37

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 20 Ağustos'ta başkanlık seçimi yapılacağı bildirildi. 

IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin yaptığı yazılı açıklamada, 20 Ağustos'ta görev süresi dolacak olan Barzani'nin başkanlık seçimine hazırlık için ilgili bütün kurumlara talimat verdiğini belirtti.

Hüseyin, "Mesut Barzani, Kürdistan Parlamentosunda 2005 yılında çıkarılan Başkanlık Yasası'na desteğini belirtmiştir. Bu yasa kapsamında Kürdistan bölgesinde 20 Ağutos'ta başkanlık seçimi yapılacaktır. Barzani bu süreçte seçimin adil ve demokratik bir şekilde gerçekleşmesi için tüm siyasi partilerin üzerine düşeni yapmasını ve seçimin uluslararası standartlara göre yürütülmesini istedi" ifadelerini kullandı. 

Seçimde Barzani'nin yeniden başkanlığa aday olacağı belirtiliyor. Mesut Barzani, 2005 yılında halk tarafından, 2009'da ise milletvekillerinin oylarıyla IKBY Başkanı seçilmişti. Barzani'nin 2013 yılında görev süresi dolmuştu. Ancak IKBY Parlamentosu, Barzani'nin görev süresini 20 Ağustos 2015'e kadar uzatmıştı.

SEÇİM ÖNCESİ ORTADOĞU TURU

Barzani'nin seçim öncesinde Ortadoğu'da bazı ülkelerde ziyaretlerde bulunacağı belirtiliyor. IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yer alan açıklamada, Barzani ve beraberindeki heyetin, Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan özel uçakla Kuveyt'e hareket ettiği belirtildi. 

Barzani'nin temaslarında, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, IŞİD saldırılarına karşı daha fazla destek sağlanması ve Kürt bölgesindeki sığınmacıların durumunun ele alınacağı ifade edildi. 

Mesut Barzani'nin Kuveyt'ten sonra Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret edeceği aktarıldı.

Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 20 Ağustos'ta yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Barzani'nin yeniden aday olacağı açıklandı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan

Tesbitler mantıklı olmakla beraber,ortada gözardı edilen bir gerçek var ki o da şudur, AKP, mecliste 'Özgülağırlığı' yüksek olan Milli Görüş muhalefetine katlanamayacağı gerçeği! Dolayısıyla, AKP bu 'tehlike' nedeniyle SP ile ittifak olayını,en son çare olarak görecektir!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş