DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MERS öldürdü

Güney Kore’de 58 yaşında bir kadın ve 71 yaşındaki bir erkek Ortadoğu Solunum Yetmezliği (MERS) virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi...

02.06.2015 03:29:47

Al Jazeera.com'un Reuters'a dayandırdığı habere göre; Güney Kore'de Ortadoğu Solunum Yetmezliği (MERS) virüsü tespit edilen ilk hasta ile temas ederek virüse yakalanan 58 yaşında bir kadın, solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Virüse yakalanan ve solunum cihazına bağlı 71 yaşındaki bir erkek hasta da hayatını kaybetti.

10 gün önce başlayan salgında son olarak tespit edilen üç vaka ile birlikte MERS virüsünü taşıyanların sayısı 18'e yükseldi. 18 vakanın hepsi Bahreyn'de bulunan ve Katar üzerinden 20 Mayıs'ta Güney Kore'ye dönen 68 yaşındaki bir kişinin yakını ya da tedavi gördüğü hastaneye ziyaretçi olarak giren kişiler.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, Güney Kore 18 vak'a ile virüsün en çok görüldüğü dördüncü ülke. İlk üç sırada ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün var.

MERS insanlarda ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan'da görülmüş bir coronavirüs türevi. Virüs, ilk olarak 2003'te Çin ve Hong Kong'da görülen Şiddetli Akut Solunum Yetmezliği (SARS) virüsü ile aynı aileden. 2003'teki SARS salgınında virüs dünya çapında 37 ülkeye yayılmış, 8 bin 273 hastanın 775'inin ölümüne sebep olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre şimdiye kadar 971 kişide görülen MERS virüsü 356 hastanın ölümüne sebep oldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş