Mehmet Sekmen

Mehmet Sekmen

Siyasetçi Mehmet Sekmen kimdir?

Mehmet Sekmen, 1958 yılında Erzurum Pazaryolu Kılıççı Köyünde dünyaya geldi. İlkokula doğduğu köyünde okudu. İstanbul Fatih İmam hatip lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversite İşletme Fakültesini tamamladıktan sonra Ankara'da Bankacılık ihtisasını bitirdi. Gençlik yıllarından bu güne kadar çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif görevler yaptı. 

Mehmet Sekmen, İş hayatına bir kamu bankasında yöneticilik yaparak başladı. 1985 yılından sonra Mali Müşavirlik ve özel sektörde holding finans yöneticiliği yaptı. 

Aktif siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başladı. Daha sonra 1989 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirildi. 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığına seçildi. 27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldu. 1999 seçimlerinde yeniden kazanarak Kartalda 2. Dönem Belediye Başkanı olarak hizmet etti. 

10 sene Kartal Spor Kulübü Başkanlığı yapan Mehmet Sekmen, Kartal Sporun altyapısını kurarak aynı zamanda 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevinde yer aldı. Kartal Spor Güreş Kulübü kurarak spor alanındaki hizmetlerine devam etti. 2002 yılında yapılan Genel Seçimlerde 22.Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonunda görevler yaptı. 

2003-2005 yılları arasında Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. 27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. Bu zaman aralığında sırasıyla Güney Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, Erzurum'unda içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü yaptı. 

Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde yer aldı. Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Ege Bölgesi Koordinatörlüğünü yapmıştır. 

Mehmet Sekmen, İktisat alanında Yüksek Lisansına devam etmektedir. 

İstanbul'da 3 dönem Belediye Başkanlığı yapan Sekmen, evli ve dört çocuk babasıdır. 

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.