DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5880 ₺

EURO

18,1783 ₺

ALTIN

1.016,84 ₺

BİST

3.569,06 ₺

Maliye Bakanı'ndan 'asgari ücret' açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin 1.404 TL'nin altına düşmemesi için yasal düzenleme yapıldığını söyledi.

5 Yıl Önce
2017-09-27 18:30:10

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün TBMM'ye sevkedilen bazı Vergi Kanunları ile KHK'lerde Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile ilgili açıklama yaptı. Ağbal, asgari ücretin bin 404 TL'den aşağı düşmemesi için yasal bir düzenleme yapıldığını söyledi.

Naci Ağbal'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

ASGARİ ÜCRET DÜŞMEYECEK

Bu sene asgari ücret bin 404 lira... Eylül ayındna itibaren bir kısım çalışanımızın ücretleri vergi dilimi yüzde 20'ye girdiği için bin 404 liranın altına düşüyordu. Bugün Meclis'e bir torba yasa gönderdik. Torba yasanın içinde bin 404 liranın altına düşmeyecek şekilde bir madde ekledik. Asgari ücretlerimiz yıl sonuna kadar bu rakamın altına düşmeyecek. 2017 yılı için geçerli bir düzenleme. Kalıcı bir şekilde masaya da yatırmış durumdayız.

EMLAK VERGİSİNDEKİ ARTIŞLAR

Bu sene içerisinde belediyelerimizin komisyonları 2018 yılında alınacak emlak vergilerinin belirlemek için arsa ve arazi metrekare değerlerini belirlemek için toplandılar. Kararlar çıktı, netleşti. Bu çalışmaları izledk. Birçok vatandaşımızdan şikayetler geldi. Yüzede 200 yüzde 300 yüzde 3 bine varan emlak verdi değerlerinde artış yapılmış. Sayın Başbakanımızın talimatıyla bu çalışmaları tamamladık, sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Yaptığımız düzenleme şudur; ne kadar artış yapılırsa yapılsın bu artış 2017 yılındaki fiyatın yüzde 50'sini geçemeyecek.

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ YÜZDE 7,5'E İNDİRİLDİ

Vergi oranlarını aşağıya çektik. Yaptığımız çalışma sonucu yüzde 25 ve 15 olan oranı yüzde 7,5'ya indirdik. Cep telefonu kullanıcıları ve evinde telefonu olan vatandaşlarımız bu indirimden yararlanacak. Ayrıca vatandaşlarımız yurtdışına gittiğinde yurtdışındaki görüşmelerinde yurtdışındaki telefon operatörüne de bir bedel ödemesi gerekiyor. Mevcut uygulamada bu bedel üzerinden KDV ve özel iletişim vergisi alıyoruz. Artık yurtdışındaki görüşmeler, bu bedelleri almayacağız.

MOTORLU TAŞIT VERGİSİ YÜZDE 40 ARTIRILDI

Her sene bu vergi enflasyon oranında artıyor. Şu anda 2018'de uygulanacak oran yüzde 14-15. Zaten biz düzenleme yapmasaydık, motorlu taşıtlar vergisi, yüzde 15 artacaktı. Başta savunma güvenlik harcamaları olmak üzere çok önemli tedbirler almak gerekiyordu. Bunlardan biri de yüzde 15 yerine yüzde 40 oranında artırılması. Normalin üzerinde gelen artış oranı yüzde 25. Özellikle bankacılık, finans sektörüne yeni vergiler getirdik. Başka vergilerde de artışlar yaptık. Türkiye'nin eknomisi bugün sağlam, güçlü. Bu sene yüzde 5-5.5 Türkiye ekonomisi büyüyecek. Bu büyüme trendine önümüzdeki 3 sene de devam edecek. .

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş