DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Londra'daki komplo planı İsrail'de özür ve istifa getirdi

Londra'daki İsrail Büyükelçiliği'ndeki bir görevli ile bir İngiliz devlet memurunun Yahudi yerleşim birimlerine karşı tutumuyla bilinen Dışişleri Bakan Yardımcısına karşı komplo planladığının ortaya açıkması üzerine İsrail elçiliği özür diledi. Ardından söz konusu görüntülerdeki memur istifa etti. İngiliz milletvekilleri olayla ilgili soruşturma açılmasını talep etti.

5 Yıl Önce
2017-01-09 12:50:00

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Al Jazeera, 6 ay boyunca uğraşmış ve gizli çekim ile bir komployu ortaya çıkarmıştı.

Bir İsrailli diplomatla bir İngiliz devlet memurunun yer aldığı görüntülerde, bu kişiler İsrail'in yasa dışı yerleşim politikasına karşıtlığıyla bilinen İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Sir Robert Duncan'ı "indirmek" için plan yapıyordu.

Olay İngiltere'de büyük tepki topladı.

İTİBARSIZLAŞTIRMA

Görüntülerde Muhafazakâr Parti Genel Başkan Yardımcısı Robert Halfon'un birinci yardımcısı Maria Strizzolo, İsrail Büyükelçiliği'nde görevli Shai Masot'a, küçük bir skandalın Duncan'ı itibarsızlaştırabileceğini söylediği duyuluyor.

"BORİS BİR APTAL"

Londra'da bir lokantada akşam yemeği sırasında kaydedilen konuşmada Masot, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın "herhangi bir sorumluluktan anlamayan bir aptal" olduğunu söylüyor. Strizzolo ise, onun İsrail konusunda "sert" olduğunu belirtiyor.

HEDEFTE BAŞKA SİYASİLER DE VAR

Masot'un gizli kamerayla çekilen görüntülerinde, iktidardaki Muhafazakâr Parti'de bir görevliye, "sonlandırılması" gerektiğini savunduğu, aralarında Duncan'ın da olduğu bazı siyasetçilerin isimlerini verdiği görülüyor.

İNGİLTERE'DEN TEPKİ

İngiltere İşçi Partisi Dışişleri Sekreteri Emily Thornberry, Londra İsrail Büyükelçiliği'nde kıdemli diplomat Shai Masot'un konuşmasını "son derece rahatsız edici" diye niteledi. İsrail'in İngiltere'deki olası başka müdahalelerinin soruşturulması gerektiğini savundu. Emily Thornberry, "Dışişleri Bakanlığı'nın meselenin kapatıldığını söylemesi yeterli değil. Bu bir ulusal güvelik meselesi" değerlendirmesini yaptı. Thornberry şunları söyledi:

"Büyükelçilik'teki İsrailli diplomat görevden ayrılmalı. Hükümet, bu uygunsuz müdahalenin uzantılarını ortaya çıkarmak için derhâl bir soruşturma açmalı ve İsrail hükümetinden bu uygulamalara son vermesi istenmeli."

DUNCAN ÖNCEDEN NE DEMİŞTİ?

Duncan 2014'te yaptığı konuşmada, İsrail'in varlık hakkını kesin bir şekilde desteklemekle birlikte işgâl altındaki Filistin toprağında yerleşim politikasının "dünya yüzünde durmadan derinleşen bir leke" olduğunu savunmuştu. Batı Şeria'daki El Halil kentindeki duruma da "apartheid" benzetmesi yapmıştı.

İSRAİL'DEN ÖZÜR GELDİ

Programın yayınlanmasından sonra İsrail'in Londra Büyükelçiliği Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Kısa süre içinde Masot'un görevine son verileceği ifade edilen açıklamada, İsrail'in İngiltere Büyükelçisi Mark Regev'in Duncan'dan özür dilediği ve kendisine "büyükelçiliğin Masot'un sarf ettiği sözleri kesinlikle kabul edilemez bulduğunu belirttiğini" ifade ettiği bilgisi paylaşıldı.

İSTİFA HABERİ

Al Jazeera'nin edindiği bilgilere göre Strizzolo istifa etti.

İNGİLTERE: KONU KAPANDI

İngiltere Dışişleri Bakanlığından Pazar günü yapılan açıklamada, İsrail Büyükelçisinin olayla ilgili olarak özür dilediği doğrulanarak "Bu yorumlar ne büyükelçiliğin ne de İsrail devletinin görüşlerini yansıtıyor. İngiltere İsrail ile güçlü bir ilişkiye sahip ve biz bu konuyu kapanmış sayıyoruz" ifadeleri kullanmıştı.

"İSRAİLLİ DİPLOMAT SINIR DIŞI EDİLSİN

Ülkenin üçüncü en büyük partisi İskoçya Ulusal Partisi Milletvekili Alex Salmond, İsrailli diplomat Masot'un sınırdaşı edilmesini istedi: “Boris Johnson, Masot'un diplomat statüsünü iptal etmeli ve onu ülkenin dışına göndermeli. Durum ters yönde işlemiş olsaydı olay kesinlikle bu şekilde gelişirdi. Böylelikle en azından İsrail temsilcileri Dışişleri Bakanı'nı daha az aptal olarak kabul edecek.

Salmond, olayla ilgili resmi soruşturma açılmasını da desteklediğini ifade etti: “Böylelikle seçilen yetkililerimizin görevlerini özgür bir şekilde ve kendi görüşlerine katılmayan elçilik görevlilerinin itibarsızlaştırma çabalarından endişe etmeden yürüttüklerinden emin olabiliriz.”

TAMAMI 15 OCAK'TA YAYINLANACAK

Programın tamamı 15 Ocak'tan itibaren yayınlanacak

Söz konusu görüntüler, Al Jazeera'nin 15 Ocak'tan itibaren yayımlamaya hazırlandığı bir belgesel için yapılan araştırma kapsamında çekilmişti. Dört bölümlük belgesel, 15-16-17-18 Ocak tarihlerinde yayınlanacak.

İngiltere ile İsrail arasındaki ilişkilerin ele alındığı belgesel için geçen haziran ayından itibaren çeşitli ortamlarda 4,5 saate yakın gizli görüntü alındı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Millet

Feto ya da ayni seyi ogretmisler,itibarsizlastir ondan sonra istedigin gibi at kostur.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş