DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Libya Başbakanı Dibeybe, Tunus Cumhurbaşkanı Said'in ziyaretini 'tarihi' olarak nitelendirdi

Libya Başbakanı Abdulhamid ed-Dibeybe, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in 'tarihi' ziyaretinin iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendirmeye zemin hazırlayacağını belirtti.

17.03.2021 22:54:49

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kays Said, Libya ziyareti kapsamında Başbakan Abdulhamid ed-Dibeybe ile başkent Trablus'ta bir araya geldi.

Dibeybe'nin "tarihi" olarak nitelendirdiği görüşmede ekonomi, sağlık, ulaşım ve eğitim başta olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerin güçlendirilmesinin ve ortak öneme sahip bölgesel ve uluslararası meselelerde iki ülke arasındaki koordinasyonun önemi vurgulandı.

Görüşmede, ticaret odalarının aktifleştirilmesi ve iki ülke arasında çeşitli alanlarda yapılan anlaşmaların güncellenmesi ve yenilerinin imzalanması yönünde de uzlaşıya varıldı.

Dibeybe ve Said, Libya ile Tunus arasında yolcu ve ticari ürünlerin geçiş uygulamalarının kolaylaştırılması konusundaki samimi isteklerini ifade etti.

Görüşmede ayrıca Mağrip halklarının çıkarlarına hizmet edecek dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı düzenleyerek Arap Mağrip Birliğinin yeniden aktifleştirilmesinin gereği vurgulandı.

Libya Başbakanı Dibeybe, Said'in ziyaretinin iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendirmeye zemin hazırlayacağının altını çizdi.

Görüşmede Libya'da kaçırılan Tunuslu iki gazeteci Sufyan eş-Şurabi ve Nezir el-Katari'nin durumu da gündeme geldi. Said, senelerdir haber alınamayan gazetecilerin akıbetiyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için çabaların yoğunlaştırılmasını istedi.

Dibeybe de gazetecilerin kaybolmasıyla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için gereken her şeyi yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Libya'da BM öncülüğünde şubat ayı başında gerçekleştirilen Libya Siyasi Diyalog Forumu'nda, Başkanlık Konseyi Başkanlığı'na Muhammed el-Menfi, Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanlığına Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Said Libya'da BM öncülüğündeki yeni yönetimin göreve başlamasının ardından ülkeye gelen ilk devlet başkanı oldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan