DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Lahey'de yargılanan Şeşely, Sırp Partisine başkan oldu

Lahey'de yargılanan Şeşely, Sırp Partisine başkan oldu

30.05.2015 19:06:15
Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde "savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemek" iddiasıyla tutuklu yargılanmasına devam edilirken, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle geçici olarak serbest bırakılan Sırp Radikal Partisi (SRS) lideri Voyislav Şeşely, yeniden parti genel başkanlığına seçildi.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yapılan Sırp Radikal Partisi'nin Kongresi'ne tek aday olarak giren Şeşely seçimlerde yeniden SRS'in başkanlığına seçildi. Kongreye çok sayıda partilinin yanı sıra Rusya, Beyaz Rusya ve Filistin büyükelçilikleri de birer temsilci gönderdi.

Kongrede partililere seslenen Şeşely, Sırp Radikal Partisi'nin Sırbistan'a "Avrupa Birliği entegrasyonlarından uzaklaşma" alternatifini sunduğunu söyledi.

Şeşely, "Sıbistan halkının önünde bulunan tek rasyonel alternatif Rusya ile entegre olmasıdır. Biz Avrasya Birliği'ne girmek istiyoruz. Bizim kaderimiz Rusya kaderine bağlıdır. Bizim atalarımızın da dediği gibi, 'Biz Sırplar, kendi küçük teknemizi büyük Rusya gemisine bağlamamız lazım. Öylece kendimizi koruyacağız" diye konuştu.

SRS'nin lideri Şeşely, konuşmasında "kendi rızasıyla" yeniden tutukevine dönmeyeceğini bir kez daha söyledi.

ICTY tarafından, sağlık sorunları nedeniyle kasım ayında geçici olarak serbest bırakılan Şeşely, serbest bırakılmasının ardından birçok kez miting düzenlemiş, yaptığı açıklamalarda sık sık Lahey'e bir daha kendi rızasıyla geri dönmeyeceğini açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş