GEZİKuzey Işıkları Görülebilen Şehirler

2 Ay Önce Yazıldı - 869 Kelime

Şu dünyada görülebilecek en büyüleyici doğal güzelliklerden bir tanesi olan kuzey ışıkları nerde diye merak ediyorsanız şehir şehir anlattım!21.02.2021 10:19:05

Kuzey ışıkları diğer adı olan Aurora Borealis'i, esasında Roma mitolojisindeki Şafak Tanrıçası Aurora'dan alıyor. Ancak bilimsel açıdan bakacak olursak güneşte meydana gelen manyetik fırtınalar kutuplar ve çevresinde renkli ışımalar oluşturuyor. Bu da nefes kesen bir güzelliği ortaya koyuyor. Haydi, Kuzey ışıkları en iyi hangi şehirlerde görülür keşife doğru gidelim o zaman!

Norveç - Tromsø

Kayak sporunun anavatanı olan Norveç, kuzey ışıkları dendiği anda akla geliyor. Tromsø ise Norveç'e gittiğinizde bu güzide güzelliği seyredebileceğiniz şehirler arasında bulunuyor. En iyi destinasyonlardan bir tanesi olan Tromsø, size soğuğu hissettirmeyecek bir güzelliği sunacak.

Norveç - Svalbard

Hazır buradayken hemen ayrılmayalım, listenin ikinci sırasında da Svalbard yer alsın dedim. Norveç'e bağlı olan bu adada kuzey ışıkları ne zaman izlenir diye merak ediyorsanız hemen cevabını vereyim; Kasım ve Şubat ayları arasında. Bir diğer bilgi ise “Polar Gece”. Hiç gün ışığı olmayan “Polar Gece” vakitleri dışında giderseniz morslar, kutup ayıları ve ren geyikleri ile kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz.

İzlanda - Reyjavik

Elbette, kuzey ışıklarının görüldüğü ülkeler içinde İzlanda ve İzlanda'nın içinde de Reyjavik yer almakta. Öğrenciler, toplanın: Reyjavik en çok sizi sevindirecek çünkü kuzey ışıklarını en ideal fiyatlara izleme fırsatı sunuyor. Şimdiden para biriktirmeye başlasanız iyi olur!

Alaska - Denali Milli Parkı

Soğuk, soğuk, soğuk ve kuzey ışıkları. Şehir ışıkları gözünüzü almadan, kuzey ışıklarına gölge düşürmeden seyir keyfi yaşamak istiyorsanız destinasyonunuz Denali Milli Parkı olabilir. Kuzey ışıklarını izlemek için Denali Milli Parkı'na gittiğinizde kendinizi kelimenin tam anlamı ile “Into The Wild”ın içinde gibi hissedeceksiniz.

100e1f000001gt1hw493C

İsveç - Kiruna

İsveç'in kuzeyine çeviriyorum rotayı ve diyorum ki “Belki şurada küçük bir kasaba vardır”. Bir de ne görelim?! Gerçekten de var. O küçük ve doğal güzelliğinin içinde rengârenk bir gökyüzü taşıyor üstelik. Zorlu yollardan geçerek ulaşacak olsakta kuzey ışıklarına gitmek tüm sıkıntıya değer.

İsveç - Jukkasjärvi

İsveç'e giderim ama daha basit bir ulaşım isterim, diyenler için de seçeneğim hazır: Jukkasjärvi sizin için ideal diye düşünüyorum. Bu küçük köyde geceleri düzenlenen kuzey ışıkları turu da bulunuyor. Bu turlarla beraber güzelliğe doyabilir, “ben kolay doymam” derseniz Esrange Uzay Merkezi turuna çıkıp İsveç'in yıldızlarla dolu gökyüzünden nasiplenebilirsiniz.

İskoçya - Dunnet Head

İskoçya'nın kendisine has tarihinden, kültüründen de yararlanmak, değişik bir atmosferden kuzey ışıklarının güzelliğine doymak dilerseniz kuzeyde yer alan Dunnet Head size istediğinizi verecek. Ayrıca Isle of Sky, Northern de seçenekler arasında bulunuyor.

Kanada - Kuzey Bölgeleri

Aklınıza ilk gelen Ren geyikleri oldu biliyorum. Ancak artık kuzey ışıklarını canlı izlemek için de aklınıza gelmesini isterim. Zira, Yukon, Kuzey Batı Eyaletleri, Newfoundland, Nova Scotia size bu paha biçilemez ve nefes kesici doğa harikası için ideal bir deneyim sunuyor.

Finlandiya - Kakslauttanen

Ben keyfime de pek düşkünümdür, diyorsanız sizin seçiminiz Kakslauttanen olmalı. Çadır insanı olmayan, olsa bile ayrı bir tecrübe yaşamak isteyenler için camdan yapılmış Eskimo evleri bulunuyor. Şömine karşısında ağzınızda şarabın tadı, başınızda kuzey ışıkları... Anlatırken beni bile mest etti.

Rusya - Sibirya

Gökyüzündeki renk kuşağı ile ruhunuzu doyurun. Oksijene sizi doyuracak olan ormanların içinde, sizi bambaşka bir dünyada hissettirecek izole köyleri ile dinlenin. Sibirya seyahatiniz boyunca size mükemmel bir tecrübe yaşatacak destinasyonlar arasında.

Şimdiden planınızı yapın ve bir an evvel yola çıkın. O kadar gitmişken bu anları ölümsüz kılmak için kuzey ışıklarını fotoğraflamaktan geri kalmayın.

Hazırlayan: Özlem Akçin - Özlem Keşifte

YORUMLAR (0)