DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Küresel piyasalar Yunanistan ve ABD büyümesini bekliyor

Küresel piyasalar Yunanistan ve ABD büyümesini bekliyor

24.06.2015 09:16:26
Küresel piyasalarda, bugün Brüksel'de gerçekleştirilecek Avro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı'ndan Yunanistan'a ilişkin gelecek haberler gündemin üst sıralarında yer alırken, ABD'de açıklanacak ilk çeyrek nihai büyüme verileri takip edilecek.

ABD'de Yunanistan'a ilişkin iyimserliğin yanı sıra bu hafta açıklanan konut satış ve çekirdek dayanıklı tüketim malı siparişleri verilerinin pozitif sinyaller vermesi, dolar endeksindeki yükselişi beraberinde getirdi. Dolar endeksi dün 95,6 seviyesini görürken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise art arda 2'inci gününde de yükseldi ve yüzde 2,43'e çıktı.

Risk iştahının artmasıyla hisse senedi piyasasında ise Dow Jones endeksi yüzde 0,13 ve Standard & Poor's 500 endeksi yüzde 0,06 değer kazandı. Dün tarihi zirvesini gören Nasdaq Teknoloji Endeksi ise yüzde 0,12 artışla kapanış rekorunu 5.160,09 puana taşıdı.

Analistler, geçen hafta beklentileri karşılamayan veriler sonrasında bu hafta açıklanan pozitif verilerin ABD piyasasındaki yükselişi desteklediğini belirterek, Yunanistan'a ilişkin gelişmelerin ana etken olmayı sürdürdüğünü, ABD ilk çeyrek nihai büyüme verilerinin ise yön üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor.

Avrupa tarafında, Yunanistan ile kreditörler arasında anlaşmaya varılacağı beklentileri pay piyasalarındaki pozitif havanın sürmesini desteklerken, dolar endeksindeki yükseliş sonrasında avro/dolar paritesi 1,1135 ile 2 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Bugün yeniden Brüksel'de bir araya gelecek Avro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısı öncesinde, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,7, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,2 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi de yüzde 0,1 değer kazandı. Haftanın ilk gününü yüzde 9'luk primle tamamlayan Yunanistan'da ASE endeksi ise hızlı yükselişine dün de devam etti ve yüzde 6,1 değer kazandı.

Analistler, Yunanistan konusuna ilişkin iyimserliğin pay piyasalarındaki pozitif görünümde birincil etken olduğunu, ancak anlaşma için zamanın kısıtlı olmasının tedirginlik oluşturduğunu belirterek, Avro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı'ndan gelecek haberlerin takip edileceğini kaydediyor.

Asya piyasalarında küresel risk iştahının artmasıyla Japonya'da Nikkei endeksi 20.901,66 puanla Haziran 1997'den bu yana en yüksek seviyeyi görürken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi dünkü düşüşünün ardından bugün yüzde 0,4 değer kazandı.

Yurtiçi piyasalarda ise dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizlerde değişikliğe gitmemesi ve ABD'de açıklanan verilerin ardından dolar/TL 2,6850'yi gördükten sonra 2,67 seviyelerinde dengelendi. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise son zamanlardaki hızlı yükselişinin ardından gelen kar satışlarıyla günü yüzde 0,43 düşüşle 83.068,46 puandan tamamladı.

Analistler, endeksin 82.500'ün üzerinde kalındığı sürece yükseliş eğilimin devam edebileceğini belirterek, 83.800 ve 84.500'ün direnç olarak takip edileceğini öngörüyor.

Fed Guvernörler Kurulu Üyesi Jerome Powell'ın faiz artırımı sürecinde eylül ve aralık ayını işaret etmesinin dolardaki güçlenmeyi desteklediğine işaret eden analistler, bugün yurt içinde açıklanacak haziran ayı Reel Kesim Güven Endeksi ile imalat sanayi kapasite kullanım oranı verilerinin takip edileceğini ifade ediyor.

Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle;

09.45 Fransa, ilk çeyrek büyüme

11.00 Almanya, haziran ayı IFO İş Dünyası Güven Endeksi

14.30 Türkiye, haziran ayı Reel Kesim Güven Endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı

15.30 ABD, ilk çeyrek büyüme ve kişisel tüketim

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selami

Gerçekten çok doğru bir açıklama yapmış Orhan Miroğlu. Hiç kimsenin düşünce özgürlüğü inhisar altına alınmamalıdır. Neticede Baro başkanı Fiili bir eylemde bulunmadığı için suçlu olarak itham edilemez. Bu yapılan gerçekten istibdat oluyor..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş