DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Küresel piyasalar Yunanistan'a ilişkin heberlere odaklandı

Küresel piyasalar Yunanistan'a ilişkin heberlere odaklandı

28.05.2015 09:00:34
Küresel piyasalar, belirsizliği devam eden Yunanistan ile kreditörler arasındaki görüşmelere yönelik haber ve açıklamalara odaklandı.

Yunanistan ile kreditörlerin kısa süre içinde anlaşmaya varabileceği yönündeki beklentilerle dün avro/dolar paritesi ve pay piyasaları yükseldi uzun vadeli tahvil faizleri geriledi. Analistler, Yunanistan tarafından gelecek hafta yapılması gereken IMF ödemesi öncesinde anlaşma sağlanabileceği yönündeki haberlere karşın kreditörlerin bunu teyit etmediğini, ancak piyasalarda pozitif bir seyir izlendiğini kaydetti.

ABD'de dün 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,17'den yüzde 2,13'e gerilerken, dolar endeksi, avro/dolar paritesindeki toparlanma eğilimine karşın yükseliş isteğini sürdürdü ve 97,21 seviyelerinde dengelendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,67, S&P 500 endeksi yüzde 0,92 yükseldi, Nasdaq endeksi ise yüzde 1,47 artarak 5.107 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Analistler, bugün açıklanacak bekleyen konut satışları ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmalarının takip edileceğini belirtiyor.

Avrupa'da Yunanistan ile ilgili haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Avro/dolar paritesi dün 1,0820'ye kadar geriledikten sonra gelen alımlarla kayıplarını telafi etti ve 1,09'un üzerinde dengelendi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,26, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,95 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,21 yükseldi.

Asya tarafında bugün Japonya'da açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilere yakın artmasının ardından kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,24 yükselirken, Çin'de Şanghay endeksi yüzde 1,47 değer kaybetti.

Yurt içinde, küresel piyasalara bağlı olarak yükselişe geçen dolar/TL, dün 2,6650'ye kadar yükseldikten sonra avro/dolar paritesinin toparlaması ile tekrar 2,64'e geriledi. BIST 100 endeksi, üst üste 5 gün düştükten sonra dün özellikle banka paylarında etkili olan tepki alımlarıyla günü yüzde 0,77 yükselişle 84.292 puandan tamamladı. Analistler, küresel piyasalarda artan dolar talebi ve Yunanistan'a ilişkin haber ve açıklamaların takip edileceğini ifade ederek, teknik olarak BIST 100 endeksinin 85.000 seviyesinin üzerini test etmesinin mümkün olduğunu, aksi durumda 82.500 desteğinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.30 İngiltere, 1. çeyrek GSYH

12.00 Avro Bölgesi, mayıs ayı tüketici güveni endeksi

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

17.00 ABD, nisan ayı bekleyen konut satışları

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

adil olun

yüzük kardeşliği ; bana perinçek ile öcalan arasındaki kardeşliği açıkla o kadar samimiler ki gül uzatırlar ken birbirlerine olan muhabbetleri foto ya nasılda yansımış sadece burdan yola çıkarak bile işbirlikçi ajan kontra nin kim olduğu çıkar ortaya biraz samimi olun ön yargı ile değil delikanlıca bakın olaylara ahireti unutmayın yalanlar orda bi ise yaramaz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş